| kasper2013 a întrebat:

Nu am semnat un contract de munca. M-a dus cu zaharelul (si din vina mea! pentru ca am acceptat) pana acum desi am avut pe aceasta tema vreo 2 discutii. Imi tot zicea ca eu sunt inregistrat pe baza documentelor trimise (act de studii, adeverinta de la medic si copie dupa ultimul act de studii). Si i-am zis ca NU am semnat totusi NIMIC. Si tot vine cu abureala ca "mai nou" nu mai trebuie eu sa semnez, pentru ca stimabila contabila le-a inregistrat. Nu inteleg CUM si UNDE putea sa inregistreze si CE? Si ma pune pe ganduri SIGURANTA lui atunci cand imi spune ca daca am nevoie de stat de plata (am semnat o singura data in 6 luni! - erau detaliate taxele platite) sau de vreun document pentru a-mi face eu imprumut la banca sau pentru alte nevoi, el imi va pune la dispozitie "fara nicio problema". CUM e posibil totusi? Daca eu NU mi-am dat acordul prin semnatura pe contractul care de altfel NU l-am vazut in fata ochilor cum poate zice toate astea cu atata nonsalanta. Singura semnatura a fost pentru o cerere de angajare si atat.
De aici deduc posibilitatea sa nu imi fi platit totusi nicio contributie de orice fel si implicit sanatatea. Fac mentiunea ca pana la acest loc de munca nu am avut probleme cu plata contributiilor.
Si acum alta nelamurire: eu am verificat on-line calitatea mea de asigurat si in mod paradoxal apar ca fiind ASIGURAT de pe la 15 ani (am 25 acum) pana la timpul prezent si mi-a si venit acum cateva luni acasa prin posta faimosul card de asigurat. Totusi aces asa zis angajator al meu imi plateste asigurarea pe sanatate sau cum? Ori CNSAS-ul nu a luat in considerare neplata din luna septembrie (cand am renuntat la vechiul loc si am venit la asa zisul nou loc de munca) si pana la data curenta cand am facut interogarea on-line a calitatii mele de asigurat (azi 10-feb-2015)

P.S.: Orice observatie / dojana faceti-o va rog FARA jignire! Va multumesc happy!

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Este o situatie foarte ciudata. Incearca sa intrebi pe acest site pentru a primi un raspuns calificat.
http://clublegislatiamuncii.manager.ro/......re-26.html
Referitor la inregistrarea c.i.m.(contract individual de munca) :
- de la 01.01. 2011 nu se mai inregistreaza la ITM astfel de c.i.m
- c.i.m. dupa acasta data se completeaza si se transmit prin registrul electronic de evident al salariatilor.
- angajatorul este obligat sa va inmaneze un exemplar de pe acel c.i.m.
- verificarea transmiterii se poate face : fie prin depunerea unei solicitari scrise la angajator pentru eliberarea unei copii certificate de pe pagina/ paginile din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs, iar in masura in care, din motive obiective, angajatorul se afla in imposibilitatea de a elibera un astfel de document, salariatul sau fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de munca din raza caruia angajatorul isi desfasoara activitatea eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte elementele continute in registru, astfel cum a fost intocmit si transmis de catre angajator.

| kasper2013 explică (pentru Amilik):

Multumesc foarte mult pentru link!

2 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Ceva dubios trebuie ca este. In lipsa unui contract de munca tu de unde sti spre exemplu care sunt conditiile in caz de demisie sau concediere?