| anonim_4396 a întrebat:

dau funda!
Am o problema...
Nu stiu ce e cu mine, pur si simplu ma simt trist,
Acum inainte sa incep intrebarea, va zic de acum ca nu e din cauza ca trebuie sa ma apuc sa invat.
Pana acum imi venea o tristete dintr-o data, credeam ca e din cauza notei la teza, dar le-am spus parintilor mei si am scapat cu bine din fericire, dar acum, nu stiu de ce am o tristete asa. ma gandesc ca trebuie sa ma apuc de invatat si ma intristez. nu stiu de ce, si dupa ma gandesc, e bine, si dupa e ca dr*cu, dar eu nu stiu de ce imi zic asta, "e ca dr*acu", chiar daca nu gasesc motiv sa o zic. eu tot zic sad
Daca chiar e de la invatat, cum fac sa imi vina din nou cheful sa invat.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poate fi si un inceput de depresie..Serios vorbesc.Ia putin legatura cu psihologul liceului si fa cateva sedinte(e gratuit acolo).
Asa ma simteam si eu in urma cu cativa ani..incepeam sa fiu trist, melancolic si parca cu putin chef de viata si de activitati..si nu am luat-o in seama si am ajuns sa am o depresie majora, in toata regula..Si nu e usor deloc.
Actioneaza si fa ceva pana nu se agraveaza situatia...
Descopera si desluseste misterul asta,de ce te simti trist,care sunt motivele,ce simti,ce vrei, ce ganduri ai si fa ceva in sensul asta sa infrunti tot raul si toata tristetea. Daca stai si te plangi asa o sa patesti ca mine si ca altii.
E doar o parere.
Si citeste si carti motivationale, psihologice(de psihologie practica), de dezvoltare personala, ajuta sa stii.
Succes si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Si eu am patit acelasi lucru in urma cu o saptamana, a durat 2-3 zile starea asta dupa mi-am revenit la normal....Incearca sa te relaxezi, sa asculti muzica si sa iesi afara iar cu invatatul e mult pana citesti primele randuri ca dupa uiti de suparari :-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu totii avem astfel de momente. Ideea e sa te ambitionezi si sa nu lasi aceasta stare sa persiste. Sunt momente si momente, dar nici sa fii melancolic tot timpul nu e bine. Daca vezi ca nu poti scapa de aceasta stare, mergi la un psiholog big grin

| Abcnuamgasitnume a răspuns:

Starea aceasta o ai fiindca te-ai plictisit de ceva ce ai facut des. De exemplu cu şcoala : De mult timp orele nu mai sunt distractive, incearca sa dai pe spate un profesor si acesta te va lauda, iar tu te vei simti destul de bine. Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda?