mumoasa
| mumoasa a întrebat:

Nu stiu ce e cu mine. straight face
Deabea a trecut o saptamana de cand a inceput liceul si parca deja m-am saturat.sad Rau de tot.Cand ma gandesc ca trebuie sa ma duc la liceu deja ma apuca toti draci laughing
Nu mai am nici un chef de invatat, de teme si de tot restul straight face Cand ma apuc sa invat ma ia asa o plictiseala... Ce sa fac sa imi vina si mie chefu de invatat?laughing

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca esti molesita si nu ai chef de invatat pentru ca, afara este urat, ploua, este ceata si noi toti suntem influientati de mediul ambiental, ca abia a inceput scoala si nu ai intrat in ritm, dar sunt convinsa ca ti-ai pus aceasta problema tocmai pentru faptul ca, te simti vinovata ca nu inveti, asa ca este timpul sa treci la treaba.
Sa stii ca inveti pentru tine si asa cum ti s-a raspuns deja, fiecare in viata, trebuie sa aiba niste prioritati, iar prioritatea ta este in momentul de fata scoala.
Sa stii ca nu dai un exemplu prea bun pentru alti useri TPU, care sunt mai mici ca tine si care inca nu pot fi constienti de ce este cel mai important pentru ei.
Tu esti o fata desteapta si cred ca ai potential si de aceea este absolut obligatoriu sa inveti, deoarece acum este momentul sa acumulezi cunostintele ce-ti vor folosi ulterior in viata. Fiecare dintre noi are drepturi dar are mai ales obligatii atat fata de sine, cat si fata de cei din jurul sau.
Nu lenevi pentru ca aceasta stare este ca un zid in fata ta, a creierului tau, care se leneveste si el si ulterior nu o sa-l mai poti folosi asa cum vrei tu, ori asa cum va fi nevoie.
Vacanta s-a terminat, este momentul oportun sa te mobilizezi si sa faci ce este mai bine pentru tine, pentru ca acum ai aceasta ocazie, mai tarziu vei regreta ca, nu ai folosit timpul pe care l-ai avut la dispozitie, pentru a deveni cea mai buna.
Timpul fiind ireversibil, nu trebuie pierdut pentru ca el nu se mai intoarce niciodata in aceasta etapa a vietii tale. Capul sus si treci la invatat, foloseste-ti potentialul pe care natura ti l-a data si vei vedea ca te vei simti mai bine cu tine insuti si nu vei mai avea motive sa-ti pui asemenea probleme.
Mult succes si stiu ca vei fi la inaltime.

21 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

A fost criminala vacanta asta.Nimeni nu se mai obisnuieste cu mersu la scoala, nici chiar profesorii. Ei mai vroiau vacanta dar noi si mai silaughing
Si pe mine ma apuca lenea cand vad lectia kilometrica la biologie dar imi zic in gand:"Mai nu se poate sa imi acum pe ultima suta de metri un patru!"
La mine functioneaza tehnica autosugestiei de minunelaughing

| Bacemi a răspuns:

Am trait si eu aceste sentimente. Imediat cum veneam din vacanta eram aerian. Si erau si profesori care din prima zi predau si chiar ascultau. Trebuie sa realizezi ca a inceput scoala si ca iti poti strica mediile daca nu te pui pe invatat. Eu ma apucam de invatat la scurt timp dupa ce ajungeam acasa de la scoala. Asta, pentru ca daca spui ca te pregatesti mai tarziu pentru scoala o sa tot amani pana nu mai ai timp si te culci fara sa inveti nimic. Trebuie sa pui scoala pe primul plan. Nu trebuie sa iti impuna altii restrictii. Incearca sa ti le pui tu singura. Spune-ti ca nu poti sa umbli la calculator sau la televizor pana nu te pregatesti pentru scoala. Nu trebuie sa inveti non stop, nici nu e bine. Poti face cate o pauza de 10 minute dupa ce ai terminat lectiile la un obiect si te pregatesti pentru urmatorul.

mumoasa
| mumoasa explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri!kiss
O sa tin cont de elelove struck

| Hmmmm a răspuns:

Nu esti singuralaughing. nici eu nu stiu ce sa fac cu mine dar sincer eu m-am cam lasat d sportl asta.adica m-am cam lasat d invatat.sincer media mi-a cam scazut dar nu e asa d grav.raman cu destul d multe lucruri doar fiind atenta la ore.desigr ca daca am de dat o lucrare sau teza ma apuc si invat putin(ma uit peste lectii de vreo 3 ori). teme. m-am lasat si d astalaughingnu le fac decat daca e neaparat necesar.si p acelea le fac la scoala in paze sau in timpul altor ore.acasa nu fac decat referatele.big grin

| Victoria a răspuns:

Gandeste-te ca inveti pentru tine si pentru viitorul tau. Cred ca acesta este un motiv destul de puternic ca sa-ti revii. Invata mult la materiile care-ti plac, care te pasioneaza si pe baza carora vrei sa-ti construiesti o cariera, iar la celelalte invata atat cat trebuie, cat sa ai note acceptabile si sa nu regreti in viitor ca nu ti-ai dat silinta. Nu trebuie sa tocesti, ci sa inveti logic. Gandeste-te ca o faci pentru tine si nu pentru profesori!

cami
| cami a răspuns:

Of, of o daduram cu "mersul la liceu", "mersul la scoala" nu ne mai place.hee hee. Ce e liceul? Nimic. Da' ce, nu vine acusi vacanta? Tezele le-ai dat? In perioada asta, ma simt cel mai bine, fara teze, doar, doar cateva notite mici pe acolo (un 5-in teza, 6), si-uite asa incheiem si noi semestrul.

| User a răspuns:

Sa-ti iei un concediu medical de 2-3 saptamanilaughing.

| Pho3nix a răspuns:

La liceu nu-i plictiseala. E misto, faci caterinca cu colegii, te mai dau profesorii afara de la ore, mai tipa directoru la tine, mai torni sare in cafeaua profilor...etc.
Nici eu nu prea am chef de invatat, dar asta e. Poate imi va veni cheful inapoi.laughing

| viatadecacatt a răspuns:

Are dreptate deejayra.

| georgiana a răspuns:

Off, off cu toti avem starea asta, am stat prea mult in vacanta, ne era asa de bine... dar trebuie sa ne intoarcem la datorie.

| deejayra a răspuns:

Frate decat sa stau acasa sa ma plictisesc ingrozitor mai bine ma duc la liceu.Nu ma plictisesc niciodata, o tinem intr-o veselie continua.Ma ingrozeste gandul ca anii de liceu se vor termina si va trebui sa ma despart de colegi, sa ma angajez, etc.
Daca nu ai chef de invatat e grav, o sa regreti la 20 de ani si o sa iti zici"daca as putea sa dau timpul inapoi"

| Betty a răspuns:

Asa patesc si eu, nu am chef de invatat, de scris, de nimiclaughing probabil e de vina vacanta, sper sa iti revii curand:*

| cocolina a răspuns:

Papa ciocolatalaughing

| elisa_2627 a răspuns:

Hei ce vorbesti acolo? In primul rand trebuie sa mergi la scoala si sa inveti ca doar o faci pentru tine.Sa nu imi spui ca nu te intereseaza persoana ta ca nu te cred. Te-ai plictisit de colegi? Incearca sa-i iei pe fiecare in parte, priveste-i si uitate atent la ei, cauta-le partile bune ale lor si pe cele rele la fel. Fa-ti un tabel cu toti si in dreptul fiecaruia scrie ce observi, vezi ce aveti in comun.In acest fel poti descoperi ce persoane interesante ai langa tine, sau poate cineva are nevoie de un ajutor in vreo problema, si multe altele.Incearca si fa poze cu colegii.Iti vei da seama ca anii de liceu sunt unici, ani cu care nu te mai intalnesti, iar amintirile fara anii de liceu zau ca nu-si au rostul.
Esti o fata desteapta si sunt sigura ca vei iesi din starea in care te simti.Invata ca fara carte nu ai parte. Mult succes!

| HappyPills a răspuns:

Si eu am aceeasi problema!

| moftuliki a răspuns:

Asa sunt si eu...ma apuk plictiseala cand vine vb de invatat, mai bine prever sa vb cu prt mei pe mess, nu ai ce face sa iti vina pofta de invatatlaughing peste cateva saptamana chiar o luna iti va veni chef de scl laughing succes pup

| petrovici2002 a răspuns:

Numai de tine depinde sa invingi.Gindeste ca trebuie sa inveti si cind vin Dracii trimetei inapoi unde ete locul lor.Acum esti sub influenta sarbatorilor, dar usor, usor se duce si vrei nu vrei te apuci de scoala.Succes.

| HelpMePlss a răspuns:

Nici eu nu mai suport atata scoala, atata teme paraca nu se mai termina odata toate astea e ingrozitor dar trebuie sa ne tinem pe picioare.Chiar daca nu e atat de usor atunci cand facem o tema trebuie sa gandim in felul urmator:intotdeauna inceputul este greu ca apoi totul merge struna. Sper ca ai inteles la ce ma refer...

| Stefff a răspuns:

Mie imi spui? De cand a inceput scoala tanjesc dupa vacanta. m-am saturat si eu de teme de toate. dar din pacate nu avem ce face:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sunt 3 saptamani si luam iar vacanta (doar o saptamanacrying) si eu sunt la fel as dormi toata ziualaughing

| pinkiepie a răspuns:

Scumpo! esti extenuata! cred ca ar trebui sa te relaxezi putin! sa scapi de stres! Stiu ca e greu la liceu si trebuie sa o iei tare din prima cu profesorii si materiile! Presupun ca vara asta ai muncit ceva pentru liceu! E vacanta ai timp si de tine! dormi cat de mult posibil, citeste, asculta muzica! iti vei reveni:X