| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, se poate cumva vindeca (fara psiholog sau pastile) tulburarea compulsiv-obsesiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tulburarea obsesiv-compulsiva are diferite grade de severitate. De la un comportament mai dificil, care ingreuneaza viata bolnavului si a celor apropiati lui, pana la psihoza profunda in care pacientul este complet rupt de realitate. Nici una dintre variante nu se vindeca spontan. In formele usoare, un psiholog poate ajuta foarte mult (psihoterapie de lunga durata). In formele severe, psihiatrul poate tine, cu tratament, sub control comportamentul multi ani.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Eu am impresia ca mi-a trecut de la sine.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ai fost diagnosticat gresit

3 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nu, nu se poate. Nu trece de la sine! Raspunsul Brigaelei e foarte corect, tine cont de ce ti-a spus ea.