| MuraruLucian a întrebat:

Salut TPU! De 2 zile am gripa. M-am trezit cu o durere de cap, de ochi si febra. Am observat ca cu ochiul stang am o pata si ma deranjeaza. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi o pata ....sau ai o pata pe albul ochiului?
Fugi la oftalmolog, ca poate fii glaucom si trebuie operatie in priemle 24-48 de ore.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Cand merg pe afara nu am treaba, doar daca stau intr-un punct fix si ma uit static vad pata

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca este glucom, din cate am vazut pe internet iti afecteaza vederea periferica, in colturi, etc. Doamne fereste

| MuraruLucian explică (pentru MuraruLucian):

Am de 2 zile gripa, am avut si febra, acum imi simt ochii arzand si cand ii misc ma dor.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

De cand ma stiu, atunci cand fac febra, observ mai multe puncte albe atunci can d clipesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Maica-mii i-a afectat vederea directa, normala, NU cea periferica si din pacate a pierdut vederea la 1 ochi, fiindca am ajuns cu ea la spital foarte tarziu.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Stii ce simptome a avut? Cati ani avea daca nu te superi ca te intreb.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Doamne fereste

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Era in varsta. Avea presiune intr-unsingur ochi, durere de cap si senzatia ca are ceva pe acel ochi ca nu vede bine cu el.
Nu s-a dus imediat la doctor si dupa 1 saptamana si atunci cand au consultat-o i-au spus ca-i prea tarziu sa o mai poate opera, era deja glaucom. A facut apoi tratament pentru ambii ochi, cu sustante diferite, pana s-a prapadit saraca.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

In trecut am avut si cateva episoade de atacuri migrenoase cu aura. Poate fi din cauza asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Ufff imi pare rau.
Du-te la medic mai bine mai devreme, decat mai tarziu, sa nu risti nimic.
sanatate multa!

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Eu cred ca este vorba despre o anemie. Raceala asta a agravat-o..Cand ma ridic din pat ametesc pentru cateva secunde si vad rau.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Si in coltul buzelor am rani, nu mi-au mai trecut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

A aparut un nou val de Covid cu tulpina modificata.
Vezi sa nu fii luat acest virus!

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Faza sta in felul urmator: Matusa-mea era foarte racita si a stat in casa cu mine 2 zile. Dupa ce a plecat, m-a luat si pe mine. In urmatoarea zi s-a testat de covif, ce sa vezi...2 liniute! Oare am si eu?

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Eu cred ca bag prea mult de seama. M-am uitat pe net si mi-am facut de rau singur, numai la asta ma gandesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Da, cu siguranta ai luat si tu fiindca ai fost in contact direct cu matusa ta.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Covid afecteaza si neuronal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Nu stiu...

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Azi am fost la consult oftalmologic, mi-a pus picaturi si mi-a verificat tensiunea oculara si a spus ca sunt ok. Mi-a facut ochelari de protectie pentru telefon si mi-a prescris niste vitamine. Mi-a facut programare pentru verificarea amanuntita a nervului ocular. Mi-a spus ca am un inceput de astigmatism.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Ai scapat usor de data asa.
Dar ia aminte, ca telefonul ala iti face numai necazuri.
Pune-l in cui si foloseste-l numai l-a sunat si primit telefoane, ca-i de rau pentru vedere.

| MuraruLucian explică (pentru Violleta2022):

Asa este. Ma ingrijoreaza ca poate fi totusi altceva.

| MuraruLucian explică (pentru MuraruLucian):

O tumoare ceva la cap, sunt foarte speriat