| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.De acum pana in iunie vreau să ma apuc să fumez.Voi fuma 1 pachet pe săptămână.O să fiu afectat? Şi dacă da m-aş putea vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ianisade, ce insemneaza raspunsul acesta? Daca poti ajuta omul; daca nu poti, atunci este mai bine sa treci peste.

Iar tu pauli17, sa stii ca nu esti singur pe lume. Toti oamenii trec prin ce treci tu, indiferent de varsta, indiferent ca este bogat sau sarac. Norii negrii ai vietii vin peste toti oamenii, pentru ca in timpul acesta sa ne gandim ca exista un Dumnezeu care doreste sa ne invete sa ne sprijinim pe El; si numai pe El.
Asculta bine ce iti spun: este in planul lui Dumnezeu ca sa ramanem fara nici un sprijin si fara nici o speranta pe care am pus-o pentru pamantul acesta. Este singura ocazie in care Dumnezeu poate sa ne indrepte privirile si toate sperantele catre El. Si asta pentru binele nostru. Se pare ca atunci cand oamenii raman fara speranta este ocazia lui Dumnezeu ca sa intervina in viata lor.
De aceea te sfatuiesc ca sa dai la o parte orice prejudecata si orice gand de necredinta, si pe genunchi in camaruta ta in singuratate, in gand sau cu voce tare, sa stai de vorba cu Dumnezeu si, in cuvintele tale sa-I spui tot ce ai pe suflet. Crede-ma ca nu vei regreta experienta aceasta. Vrei ca sa te scoata din necaz? Cere-I doar si o va face cu o deosebita placere.
La Dumnezeu nimic nu este imposibil. Sa crezi ca iti va raspunde la rugaciune. Si o va face in felul in care nu te gandesti, ca sa arate ca acolo unde omul ramane fara nici o solutie, la El se mai gasesc o mie de solutii.

25 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Inteleapta decizie! Succes! Un pac de tigari te va costa 15 lei pe saptamana X 26 saptamani = 390 lei pe care mai bine ii cheltui pe altceva, nu le dai foc si iti imbacsesti plamanii si iti imputesti gura!

| darrio2007 a răspuns:

Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din piata. Daca stii ce inseamna vei sti la ce ma refer.

| Adry05 a răspuns:

De ce ai face asta?
`de acum pana in iunie` ti-ai facut si program? laughing))

| Marian2314 explică (pentru Adry05):

Am niste probleme şi crede-mă nu mai am chef de viata.

| Marian2314 explică (pentru Adry05):

Am nişte probleme personale nasoale că nici chef de viaţă n-am.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Orice problema, de orice natura nu trebuie sa duca la fumat, alcool, droguri, si toate cele. Incearca sa vorbesti cu un psiholog, psiho terapeut, el te poate ajuta, nu te apuca de diverse porcarii, crezand ca te calmeaza, sau te linisteste, efectul este doar pentru o scurta perioada, dupa vei simti raul in adevaratul sens al cuvantului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima luna o sa fie un pachet pe saptamana. pe urma o sa fie 2, pe urma 3 pe urma 1 pe zi... da na e alegerea ta sa iti distrugi plamanii... da i inainte

| GabiDumitrescu a răspuns:

O sa te vindeci fara probleme. Prin deces. In alta ordine de idei, CITESTE CUVINT CU CUVINT - http://cetin.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda. Dar tot meritul este al lui Dumnezeu.
Apreciaza-i si pe tinerii acestia care ti-au scris. Omul nu vede adevarata problema, chiar daca ai si scris-o. Dar apreciaza efortul lor. La fel as fi scris si eu daca la momentul potrivit nu mi-as fi plecat genunchii inaintea Tatalui nostru ceresc.
Urmeaza sfatul care ti l-am dat si te vei bucura de fericire. Vei fi cu adevarat fericit.

| Marian2314 explică (pentru anonimg):

Normal.Va multumesc tuturor pentru orice sfat!

| Fatamuntilor a răspuns:

Fa-ma sa inteleg.Tu vrei sa te apuci de fumat, apoi sa te lasi? Mi se pare stupid.
Cum poti sa te vindeci?
Nu te apuca.Caz rezolvat!

| Marian2314 explică (pentru Fatamuntilor):

Sa ma linistesc ca cedez psihic

| untu a răspuns:

Sigur ca da ca o sa fii afectat de fumat! Nu cred ca te vei mai vindeca niciodata de la fumat pentru ca da depedenta, trebuie sa ai vointa si putere, astfel risti sa faci o criza de abstinenta! Deci pastreaza sanatatea ta si plamanii tai frumosi, roz si sanatosi! Nu cred ca vei mai gasi plamanii de la donatori si te pun pe lista de asteptare! Te astepti mult si bine pana mori!

| untu a răspuns:

Calmeaza-te omule! Nu vorbi asa vulgar si nu insulta si jigni partenerii TPU! Nu mai blestema pe nimeni ca o sa se intoarca blestemul asupra ta si asupra familiei tale!

| Pool77 a răspuns:

Fumez si eu, nu pachetul pe zi, insa 2-3 fire cam asa cand ies pe afara, nu fumez regulat, nu sunt dependent, fumez ca-mi vine sau din obisnuinta, inainte sa-mi spuneti ca mint, n-am fumat un an intreg, dupa iar am fumat, acum bag 2-3, maine nu-mi mai trebuie. Pur si simplu totul tine de mine daca vreau sau nu.
1x15 bla bla bla, aia 15 lei ii cheltui pe altceva, nu conteaza.
Afectat nu o sa fii, 7/20 sunt cam 3 fire pe zi, cel putin eu nu am nimic, tu nu stare de ameteala, nu tu scadere din performantele plamanilor, am facut spirometrie, plamanii imi functioneza in proportie de 95%.
Insa, sa nu faci o greseala imensa, si sa nu te mai poti lasa, daca ai o problema, rezolv-o nu te da batut, si nu te apuca de fumat, crede-ma nu ajuta absolut de loc.
Tigara electronica nu-mi place, mai bine bag un fir si ala e.
Si apropo, astia desteptii cu fumat+sala nu ajungi nicaieri, n-are nici o logica laughing)
Pe langa fumat am luat in greutate 20kg, desigur 15kg muschi si 5 grasime, insa nu m-a afectat cu nimic fumatul, tot am reusit sa ma tonific cat de cat.
Dume dume si iarasi dume, nu-s bune tigarile pe termen lung te distrug, insa un fir doua pe zi nu are treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare de genul acesta, jur ca nu am mai vazut pe TPU pana acum! Esti unicul care spune a-si vrea sa fumez pana in x.
Logic ca nu te afecteaza in cateva luni, vei simti dupa cativa ani efectele nocive, in primele luni, iti ia din "respiratie, calciu, minerale, substantele nutritive ale corpului".

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Şi mă va afecta in masă musculară? Dar țigara electronică e mai ok decât un kent?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Aoleu, tu practic la ce mai faci sala daca fumezi? Ca sa scoti nicotina din tine? NU are nici cea mai mica logica sa fumez si sa fac sala, este o porcarie maxima.
+ Tigara electronica ti-o spun din proprie experienta, am fumat 1 an de zile, eu am vrut, nu m-a incurajat nimeni, pur si simplu, dupa aproximativ 10 luni, de cand tot trageam, si trageam cu forta din ea, simteam ca imi blocheaza calea respiratorie, simteam un nod imens in gat, nu este deloc ok, nici una nici cealalta, dar mai nociva este electronica, pentru ca inspiri aburi(apa) la plamani.

| untu a răspuns (pentru Marian2314):

Nici tigara electronica nu este buna! https://www.facebook.com/......750983161/

| Alexandruuu88 a răspuns:

Da o sa fii afectat, eu iti recomand sa lasi tigarile, daca vrei sa fumezi, fumeaza narghilea

| untu a răspuns (pentru Alexandruuu88):

Nici narghilea nu este sanatoasa, nu este buna!

| Marian2314 explică:

Dar gura o să îmi pută permanent de la tigari?

| Costel_Siia_1956 a răspuns:

Nu te apuca! E cel mai util sfat! Am fumat 40 de ani, in fiecare zi imi doream sa redevin nefumator, dar nu reuseam. Abia acum sapte ani am reusit si ma bucur extraordinar! Pretuieste sanatatea, incearca si un calcul al costului! 15 lei/zi, pretul unui pachet de tigarix30 zile=450 lei/lunax12=5400 lei/an! 54 de milioane vechi arsi! Daca vei creste numarul de tigari, ca-i un drog si-ti cere mereu mai mult, ajungi la 2, 3, 4 pachete/zi! Concluzia o poti trage singur! E rentabil sa arzi chiar si cinci mii de euro pe an?!

| Lore125 a răspuns:

Dacă vrei să-ți faci probleme fumatul este soluția! De ce să îți distrugi plămânii și să ajungi la dependență? Crezi că o să te descurci să te lași de așa ceva? Cate o doză mică este de ajuns să nu mai poți scăpa.Riști oricum, te lași dar treci printr-o perioadă oribilă de strees SAU nu le mai lași deloc! Sunt cazuri în care medicul îți recomandă să fumezi dar asta în cazul în care pacientul are probleme de sănătate dar dacă vrei pur și simplu să te apuci faci o greșeală, mai bine ți-ai găsi alte activități decât să te apuci de fumat.

| Lenuta_Georgiana_M._1999 a răspuns:

Eu te.as sfatui sa nu te apuci de fumat iti strici plamani eu m.am lasat de fumat si de cand nu mai fumez nu ma mai foare in piept