| JX2King a întrebat:

Salut tpu.De cateva luni ma confruntcu acneea si as vrea niste sfaturi.Tin sa mentionez ca am folosit pna acum skinoren,prima data simplu,apoi l-am combinat cu zineryt. Dupa m-am lasat o luna pentru ca nu a avut efect,si acum folosesc gerovital stopacnee,am luat un tub mic, la 15 mg sa vad daca are ceva efect.Dar intrebarea mea este daca pot face ceva sa scap de acnee si fara creme,pentru ca vad ca nu prea au efect asupra mea,mereu la inceput cosurile au mai scazut,adica tot erau dar se micsorasera,dar nu dispareau,si dupa ce nu m-am mai dat cu crema, s-au marit din nou.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| biwltyad a răspuns:

Fara creme, daca ai de cateva luni doar, fie scapi imediat fie o sa te tina ceva timp. Cati ani ai?

Ce poti face fara sa folosesti creme e sa eviti fast-foodul, sucurile, prajelile, lactatele si orice mancaruri nesanatoase, sa te speli pe fata dimineata si seara, exfoliere blanda o data pe saptamana, hidratarea pielii cu o crema hidratanta fara ulei si non-comedogenica, sa bei multa apa, sa dormi destul, sa eviti stresul, sa schimbi fata de perna o data pe saptamana sau la 2 maxim, sa dezinfectezi elefonul zilnic, sa nu atingi pielea cu mainile murdare.

Eu pentru acnee folosesc un gel Duac de la medic impreuna cu niste pastile si functioneaza excelent, daca nu scapi curand ar fi bine sa iti faci o programare la dermatolog ca sa iti dea ceva potrivit pielii tale si care sa isi faca efectul.

2 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Depinde si ce mananci. daca mananci multe prăjeli sau dulciuri sau grasimi atunci e mai greu sa scapi de acnee.Si sa nu uiti sa te speli pe fata.

| alinadianaaa a răspuns:

Iti recoamnd sa consulti un dermaotolog, el iti va da un tratament corespunzator care te va scapa.Nu te poti lua dupa alti care au folosit unele creme si le-au trecut.