| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Cum pot scapa de gaurile din fata de la cosuri? Am fost la mai multi dermatologi si tot ce mi-au spus a fost sa nu mai pun mana pe fata (asta dupa ce mi-au recomandat o gramada de creme care nu au functionat), mentionez ca le am de acu cativa ani, niciodata nu mi-am spart cosurile.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, nu poti scapa de semnele lasate de cosuri.Trebuie sa lasi pielea sa se vindece de la sine. Poate dura un an sau mai multi ani.

Dormi suficient si mananca adecvat, sanatos, astfel incat pielea si organismu, in general, sa primeasca toate substantele nutritive necesare regenerarii pielii.Mai poti incerca sa folosesti si produse naturiste (miere, gel de aloe vera) sau ceaiuri care imbunatatesc un pic aspectul pielii (musetel, galbenele, fructe), sa vezi cum te impaci. Poate vei constata ca observi imbunatatiri fata de creme, care in unele cazuri sunt doar ineficiente si scumpe.

| Hyperion7 a răspuns:

Se numesc cicatrici și sunt cam greu de tratat, mai ales daca sunt și vechi.
Chiar daca tu nu ți-ai spart coșurile, ele apar din cauza că acele coșuri s-au vindecat defectuos, lăsându-ti semnele acelea inestetice, zis și cicatrici.
Daca acei dermatologi nu ți-au făcut mare lucru, înseamnă că probabil nu au aparatura necesara, insa mie mi-a recomandat dermatologul că aș putea face terapie cu laser CO2 sau peelinguri chimice, dar ambele proceduri sunt destul de scumpe sad