| MoroșanuGigi324 a întrebat:

Salut TPU!
De ce am venele vizibile la tâmple in ambele părți.
Eu le-am văzut cel mai mult vizibile vara când e soare și sunt transpirat mai ales daca strâng din dinți / încordez mușchi feței.
Este normal ca și băiat la 14 ani da am venele vizibile la tâmple?
Ce probleme pot ascunde.
Se poate datora faptului că eu sunt slab am 170cm și 58 kg?
Cum as putea să scap de ele acasă sau trebuie sa mă duc la doctor.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca atunci creste tensiunea arteriala, din cauza caldurii foarte mari sau a efortului fizic.
Depinzand de constitutia ta, venele pot fii vizibile pe tample, pe maini, picioare pe gat sau in alta parte.

Din atata lucru nu trebuie sa te sperii ca nu-i nimic de speriat, fiind un proces normal cand corpul nostru se supraincalzeste sau are febra de la vreo boala.

Stai la umbra, evita sa mergi prin soare sau temperaturi mari, hidrateaza-te cu apa potabila (nu sucuri si nici alcool) si stai in incaperi racoroase.