| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, de ce când vorbesc cu o persoană nu înțeleg ce îmi spune, adică dacă-mi spune o frază scurtă înțeleg și știu cum să-i răspund dar dacă îmi spune o frază mai lungă mă pierd și nu înțeleg nimic? Trebuie să stau să mă gândesc la ce a zis.Sau când e vorba de ceva încurcat, de exemplu:Mama s-a dus la mătușa iar mătușa la bunica să-i transmită ce a zis mama, înțeleg greu asta.E posibil să fie ceva neuro? Dau funda pentru cel mai BUN răspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit, se rezolva cu exercitiu. Tre' doar sa vorbesti cu cineva in permanenta. Despre orice, nu conteaza subiectul. Din cate stiu ai si probleme de anxietate. Ai putea sa faci un pic de sport, acasa. Genoflexiuni sau bicicleta fixa ( de camera) daca simti nevoia sa vb cu cineva, imi poti lasa mesaj

| DianaDyi20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e treaba, eu nu prea comunic pentru că mi-e frică să nu mă judece

27 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poate nu ar strica sa citesti mai mult, astfel incat abilitatile de intelegere sa devina un pic mai ascutite.Tin sa-ti amintesc ca daca nu intelegi nu e o mare tragedie.Roaga acea persoana sa iti repete un pic mai simplu.

Cu totii avem zile in care suntem storsi sau nu suntem in apele noastre etc. si mai mult ca sigur intrebam,, Ce?'' de vreo 2-3 ori atunci cand cineva ne povesteste fiindca nu am procesat sau creierul face lag fix in acel moment.laughing

| relian a răspuns:

Ca sa fiu sincer, da ai probleme, ar fi bun sa mergi la un doctor, sa faci un control.
Asa ai fost dintodeauna sau e chestie mai recenta? Nu te lua dupa ce spune ala ce i-ai dat raspunsul ca si cistigator, nu este in regula ce povestesti pe aici.
Bine ai putea sa fii asa, adica sa pricepi cam greu, pentru ca asa este din fabrica, ori sa ai ceva probleme, dar sa stii exact cum sta treaba trebuie sa consulti un medic.

| CleanHeart a răspuns:

Îți trebuie exercițiu mental și sa citești cat de mult

| 4evergentleman a răspuns:

Anxietatea e cauza, că afectează funcția cognitivă. Daca nu o tratezi o sa îți distrugă viața, se va agrava până la atacuri de panica. Mai poate fi și de la depresie, ADHD, retard mintal sau alte tulburări psihice.

| Mihai0101 a răspuns:

Totusi pentru starea ta de bine si confort poti merge la un doctor neurolog poate ai lipsa de lecitina e o vitamina din creier.Du-te la un neurolog nu costa mai mult de 50/70 de lei si te linisteti dupa! Stiu pe cineva care avea lipsa de lecitina si ia prescris medicul lecitina si a revenit la normal

| DianaDyi20 a răspuns (pentru Mihai0101):

O să merg, dar acel cineva pe care-l știi tot așa avea probleme?

| Mihai0101 a răspuns (pentru DianaDyi20):

Uita si el foarte mult! Nu tinea minte lucruri pe care le facea recent etc

| DianaDyi20 a răspuns (pentru Mihai0101):

Am înțeles, bine că acum e mai bine

| Celestina003 a răspuns:

Îți trebuie mai multă socializare.

| MrNuggets a răspuns:

Ai probleme psihice

| DianaDyi20 a răspuns (pentru MrNuggets):

Cu toții avem numai că nu suntem atât de capabili să ne dăm seama, am pentru că am trecut prin multe traume și încerc să le rezolv

| MrNuggets a răspuns (pentru DianaDyi20):

Am avut și eu anxietate cucoana, dar ce ai tu e next level, posibil chiar demențial și Alzheimer

| anonim_4396 explică (pentru MrNuggets):

Nu are frate probleme psihice. Are anxietate sociala, este destul de comuna in 2023. Eu nu am anxietate, dar sunt ceva mai introvertit. Trebuie doar sa aiba curaj si sa isi invinga temerile.

| dullcat a răspuns (pentru MrNuggets):

Mai, nu arunca asa cu diagnostice aiurea, mai ales ca sunt boli destul de grave.Esti medic? Nu.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Ii place doar sa isi bata joc de ea. Dupa ce ca are probleme ( si nu atat de grave, ca din ce vad isi dezvolta ideilee destul de coerent), o mai buluieste si el. Daia saraca ii e frica sa iasa din casa ca o avea in cartier din astia.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect... Vai, nu pot sa nu rad. laughing Mai bine suna,, hartuieste'', care e si echivalentul in romana.Adaptarea asta de la,, bullying'' din engleza e tare ciudata.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

E bine ca macar odata suntem si noi doi de acord. Asta pana o sa apara postare despre femei vs barbati : )

| DianaDyi20 a răspuns (pentru MrNuggets):

Da,așa e cum spui tu

| DianaDyi20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lăsați-l fiecare își spune părerea, eu dacă vreau o accept dacă nu poate să zică el ce o vrea

| anonim_4396 explică (pentru DianaDyi20):

Da, asta-i TPU si toti avem dreptul sa ne dam cu parerea. Si eu am pareri si opinii diferite, si vad realitate in felul meu, dar nu am jclicnit pe nimeni. MrNuggets, a incercat sa te faca sa te simti prost. Si nu ai de ce, mai ales sti sa te exprimi coerent, si scrii gramatical mai bine decat mine, eu am obiceiul sa ma grabesc si sa mai mananc litere. Este trsit ca in 2023 mai exista din astia care se bucura de raul altora. Dar ce nu stiu ei este ca exista karma. Adica raul pe care il fac, chit ca este doar verbal sau scris, se va intoarce impotriva lor inzecit. Ai grija de tine si sub nici o forma sa nu lasi pe altii sa iti spuna ca esti asa sau pe dincolo. Sunt sigur ca intr-o buna zi ai sa scapi de traumele din trecut. Bafta!

| DianaDyi20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama ce a încercat să facă, nu trebuie să scrii greșit numai să mă simt eu ok, nu scriu mai bine decât nimeni, și da, ce dai aia primești, dacă ai în suflet răutate normal că arunci cu noroi.Si tu ai grijă de tine, numai bine

| anonim_4396 explică (pentru DianaDyi20):

Nu scriu gresit ca sa te simti tu bine, chiar mananc litere. Este suficient sa intri pe profilul meu si ai sa vezi : )

| DianaDyi20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fie cum spui

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai intampla si miracole.laughing

| kevin2b a răspuns:

Este posibil sa ai anxietate sociala

| DianaDyi20 a răspuns (pentru kevin2b):

Posibil,dar nu m-aș duce la psiholog