| anonim_4396 a întrebat:

De ce citesc printre randuri? De exemplu vreau sa citesc ceva si adaug un cuvant din randul de jos. sau cand joc sah, mereu mut nebunul gresit, adica el e pe negru si eu il mut pe alb. s-ar putea sa am strabism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Un control oftalmologic ai facut? Nu. Daca faceai,stiai deja ca nu ai ori daca aveai,erai sigur de asta. Oricum nu asta e problema ta. Tu nu gandesti logic. Daca gandeai logic, nu-ti faceai un obicei in a gresi. Problema este propria gandire. Are legatura. De ce? Pai,in general,persoanele ce gandesc abstract sau intr-un anumit fel, adopta doar un mod de a gandi,evitand alternativele. Persoanele abstracte citesc foarte repede,vorbesc repede, ajuns sa se balbaie sau sa nu intelegea prea mult dintr-un text. Avand o imaginatie bogata si lipsita de rationament, persoanelor ''visatoare'' le este greu sa se concetreze si sa urmeze regulile. Invata sa gandesti logic si sa-ti exersezi atentia. Poti incepe cu exercitii de atentie. Fa lucruri care sa te solicite foarte mult cum sunt cusul, gatitul, calcatul sau alte lucruri care sa nu ti dea timp sa visezi. Spor!