| anonim_4396 a întrebat:

Dupa simptomele astea as putea avea strabism? Cand am ochii obosit si clipesc mi se duc in toate partile, mai ales cand vreau sa citesc ceva pe laptop. Uneori cand citesc ceva, vad totul in ceata dintr-o data (uneori doar la un ochi) si dupa ce clipesc imi revine. Cand ma uit la un profesor si nu clipesc, vad din nou in ceata. Cand vreau sa citesc ceva nu stiu sa tin randul. adica incep sa citesc acelasi rand. Sau daca incerc sa citesc ceva la departare, si dupa ma uit in alta parte si dupa 5 secunde ma uit iar, uit unde am ramas si unde caut eu randul nu are nicio treaba cu realitatea..Si asta mi se mai intampla de zi cu zi, de exemplu pe telefon (pe messenger mai exact)cand mi-a trimis un prieten mesaj, am citit primul cuvant, si dupa am citit numele lui ( de exemplu "Ce faci Mexicane(mexican este numele lui de la messenger) in loc de " Ce faci ba? "Nimeni nu mi-a zis pana acum ca nu as avea ochii drepti. Si am simptomele de ceva timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mara a răspuns:

Strabismul este vizibil, ochii sunt incrutisati, ceea ce din spusele tale nu e cazul. trebuie sa mergi sa iti faci un consult oftalmologic, intereseaza te pentru ca sunt cabintele unde poti face asta gratishappy

| esanatos a răspuns:

Strabismul paralitic. Diplopia este mai accentuata in momentul in care se indreapta privirea in directia de tragere a muschiului paralizat. Cand separarea celor doua imagini este maxima atunci imaginea realizata de ochiul paralizat este situata in punctul cel mai departat fata de linia mediana si este cea mai slaba.
http://www.mediculmeu.com/......bismul.php

strabismul latent (heteroforia)
http://www.esanatos.com/......s41852.php

Cataracta:
http://www.esanatos.com/ghid-medical/oftalmologie/cataracta55822.php

vezi dupa ce citesti ce parere iti faci