| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu mai cresc în înălțime? Ma frustrează că vărul meu de 12 ani are 1.68 la vârsta lui, având in vedere ca la 11 ani era un metru sub clanță, iar toți foștii mei colegi de clasa au peste 1, 75 (băieții, nu fetele) și eu am rămas aproape la fel ca anul trecut... obișnuiam sa fiu cel mai înalt din clasa.
Pubertatea mi-a început pe la vârsta de 11 ani, fiind foarte accelerată, iar parul facial și pilozitatea corporală a început sa se dezvolte de la 13, eu având mustață de la 12 și ceva, la 13 ani a trebuit să folosesc un trimmer pentru barba, iar când cineva ma întreba in ce clasa sunt, credeau ca sunt repetent. Anul trecut (la 14 ani) aveam 1.70 înălțime și acum la 15 am 1.71, iar când am fost la endocrinologie mi-a spus doctora ca nu voi mai crește foarte mult, probabil 2-3 cm.
Cum este posibil asa ceva? Eu știam că te dezvolți până pe la 19-20 de ani. Iar genetic, nu știu, ca tata are 1.80.
Îmi e foarte rusine când sunt in public și vad băieți de vârsta mea sau mai mici și sunt cu mult mai înalți decât mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu sunt mică de înălțime pentru vârsta mea, așa că nu te stresa! O să mai crești în înălțime!

| Sonia822 a răspuns:

Vei mai creste, vei mai creste si cu putin ajutor din partea ta. Fa sport cat de mult poti, de obicei copiii urmeaza linia parintilor, cu ajutor din partea ta il ajungi pe tata. Basketul ajuta, atletismul, sau chiar si intinderile la bara suspendata

| GouDidodino a răspuns:

Poate strămoșii tai au fost pigmei

| NYØ2002 a răspuns:

Eu am 17 ani si am 1, 70 si tu spui ca esti pitic?

| Canndii a răspuns (pentru NYØ2002):

Știu că sunt mai mulți băieți așa, dar să facă lumea mișto de tine și să fie fetele mai înalte e nașpa...

| cosmin1324 a răspuns:

N-ai de ce sa iti fie rusine, de exemplu Lionel Messi, cel mai bun fotbalist din lume are la 32 de ani 1.70m si bate tot ce prinde in materie de fotbal happy doar fi tu insuti si nu iti fie rusine cu inaltimea ta. Plus ca ai doar 15 ani, pana la 19 ani poti ajunge lejer la 1.80m.

| Canndii a răspuns (pentru cosmin1324):

Mi-e rușine că se face mișto de mine, în rest n-am probleme.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Canndii):

Si tu trebuie sa ii bagi in seama daca fac misto de tine? E problema lor, nu a ta, stai cu prieteni adevarati care sa nu aiba probleme ca ai tu 1.70m sau 2m si lasa-i in pace pe cei care au probleme cu asta. Oricum, ai doar 15 ani, ai timp sa mai cresti

| AndreiMarin499 a răspuns:

Nu ar trebui sa îți fie rușine de exemplu eu am 1.75 și am 21 de ani.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Mergi la nutritionist. Din cate stiu eu, pentru a creste in inaltime in timpul adolescentei trebuie sa mananci diversificat, sa dormi mult si sa i ei vitamine.
Aveam o prietena care era mai scunda ca mine in clasa a V a si a VI a. In clasa a VII a eu nu am mai crescut pentru ca am vrut sa slabesc si am devenit vegetariana, plus ca ma culcam extrem de tarziu, 2:00 sau 1:00 iar de dimineata eram praf, adormita complet.
Prietena mea m-a intrecut, a ajuns sa aiba 1.70 in timp ce eu aveam 1.64. Acum am 19 ani, nu am mai crescut din clasa a VII a pentru ca nu am mancat ce trebuia. Tata avea 1.83 aveam sanse sa cresc daca aveam un program normal de somn si daca mancam carne si lactate.
Chiar si asa, incepe sa-mi placa inaltimea mea, ca fata pot lejer sa port un pantof cu toc fara sa fiu mai inalta ca baiatulwinking si e mai sexy ca o pereche de adidasi.