| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp am observat ca am o umflatura în spatele capului. E tare, ca și cum ar fi un os, imobila, si nu doare deloc, însă nu știu ce e și sunt destul de speriat. Am 15 ani. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Angela112 a răspuns:

Pot să îți spun doar că si prietenul meu are asa ceva si nu este nimic grav. Dar pentru siguranta suta la suta ar fi bine sa consulti un medic. Prietenul meu a fost la doctor si i-a spus ca este perfect normal, doar o chestie din nastere.

4 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Eu tot am asa ceva, am un lipom pe cap, adica e o bula de grasime care se afla sub piele si nu este de loc periculoasa, tot ce e posibil sa ai si tu asa ceva, dar numai un medic poate spune ce ai.Nu trebuie sa iti fie frica.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Umflatura e chiar pe mijloc putin mai sus de linia umerilor?
Cam cu stai tu la birou sau la scoala? Cumva cocosat? Poate cu capul putin in fata? Poate cu ochii in telefon(nu e vorba de critica ci doar de ghicirea pozitiei)?
Este posibil sa fie o vertebra(nu sunt doctor, nu stiu sa zic a cata). Coloana ta este putin deplasata din cauza posturii... necorespunzatoare... Ai putea sa vorbesti cu un doctor sau chiar cu un profesor de sport sa iti recomande niste exercitii pentru postura(avand 15 ani sunt mari sansele sa corectezi usor coloana, plus, daca iti intra in obicei sa stai mai drept o sa para ca ai mai multa incredere in tine, deci: mai mult lipici la fete?winking ).
Inca ceva: ce-ar fi sa iti intrebi parintii daca lor li se pare ok ce ai tu acolo... poate nu e ce zic eu.

| Sasham a răspuns:

Vizitează un doctor... Aici doar se dă cu părerea...

| MihaiGames a răspuns:

Nu pot sa iti dau raspunsul la intrebarea "Ce ar putea fi?" in schimb pot sa iti spun ca trebuie sa mergi cat de repede la spital si sa iti faca o ecografie sau un RMN (depinde ce iti spun doctorii). Nu trebuie sa te panichezi deoarece frica/panica este cel mai mare dusman.