| Mongo a întrebat:

De ceva timp fac sala, o perioada am mers la sala, iar acum fac exercitii acasa, cu ceva echipament. De o saptamana iau anabolizante, aproape in fiecare zi cate 2 pastile inainte de antrenament cu 30 de minute. Intelegeti voi. Nu stiu daca am voie sa scriu asta da' se numesc anadrol bio tech usa. Faza e ca de vreo 3 zile a inceput sa-mi iasa cosuri pe frunte, unele dureroase, noaptea am insomnii, daca iau dupa ora 22 de exemplu, pe langa asta de ieri am inceput sa transpir fara motiv... am nervii in exces, ma enervez foarte usor daca nu-mi convine ceva... problema e ca transpir aiurea fara motiv oarecum sau dupa un mic efort la antrenament, depinde. Simt ca prind dependenta de ele si vreau sa nu mai iau ca vad ca incep sa ma simt nasol de la ele, transpir fara motiv, mananc prea mult si nu-mi prea place. Voi ce parere aveti? Dau funda celui mai concret si bun raspuns Ps# am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Un alt caz de copil care se viseaza mare, frate am stat in toate salile posibile, unele lux, altele cu mecegai pe pereti am vazut de la martalogi pana la baieti smecheri, de la slabanogi pana la oameni facuti, unii cu prafuri altii cu anabolizante, ce am inteles in final a fost ca cel mai important este sa te tii, unii au 20-25 de ani de sala, doar copii astia frustrati isi doresc sa se faca mari, si care ar fi motivul? Iti da unul de 50 kg o palma si te omoara cu tot cu muschii tai!
Pe de alta parte daca iei ceva de la magazin alea nu sunt anabolizante veridice sunt doar niste chimicale care posibil sa umble si ele la testosteron marindu-i cantitatea, adica actioneaza precum sterozii nu zic nu, dar nu vor acea acelasi efect.
De ce ai lua astfel de substante? Cand poti face natural cat mai multi ani, eu cand simt oxigenarea si starea de bine pe care mi-o da lucrul cu greutatile nu ma gandesc la nimic altceva, mi-as putea lua proteine si substante de astea de +5000 de lei pe luna, dar cu ce m-ar ajuta? sa trisez si ce asa castiga cu asta? as ajunge putin mai repede acolo unde oricum as ajunge!
La 17 ani m-am apucat de sala si am facut vreo 2 ani doar natural, dupa am inceput sa iau prafuri, vreau sa iti zic ca la 20 de ani faceam mai mult la piept decat cei cu 10-12 ani vechime...si nu doar la piept si la bara Z si la gantere si la helcometru etc
N-ai nevoie frate de prostii de substante la 16 ani, de fapt daca esti destept nu ai nevoie niciodata, eventual o proteina de calitate si atat.
Tocmai prostiile pe care le iei iti dau peste cap metabolisml si te afecteaza si hormonal, daca ies cosuri asa mereu sa vezi dupa aceea ce o iei prin dermatologi si ce sume de bani vei cheltui.
Opreste din a lua prostii si mergi si fa sala la o sala de forta unde sunt multe aparate, nu poti avea acasa suficiente aparate, nu faci sala din aparat multifunctional si doua gantere!

| Mongo explică (pentru Simpatic):

Da... mersi mult, in mare parte ai dreptate!

1 răspuns: