| xCrank a întrebat:

Sall TPU, de ceva timp iau ca supliment pentru sala super pump max cu 30 de min inainte de antrenament si muscle tech dupa antrenament,este o combinatie buna?(de cand iau nu ma simt prea bine am ameteli si greturi,nu mai mananc cum mancam inainte sa iau proteine, mananc mai putin)care sa fie cauza?

8 răspunsuri:
| Dkgray a răspuns:

Nu inteleg de ce iei la varsta ta un supliment pe baza de oxid nitric. Ai avea energie destula pentru antrenament consumand o masa de calitate inainte cu 1-2 ore de acesta si odihnindu-te 8-9 ore pe noapte.
Cel mai probabil de la acesta ti se trage stare de ameteala.
Ce doza iei acum? Incearca sa o micsorezi si daca nu se va ameliora situatia nu mai lua.

| xCrank explică (pentru Dkgray):

Iau exact o cupa, cat trebuie, cred ca ai dreptate deoarece si in timpul antrenamentului ma deranjeaza la stomac, il iau deoarece ma motiveaza putin mai mult sa ma antrenez mai bine...

| Dkgray a răspuns (pentru xCrank):

In primul rand ar fi bine sa renunti la el din moment ce iti creeaza probleme.
Sunt de parere ca e important sa faci sportul asta din placere, majoritatea care il practica doar pentru a ajunge ''mari'' cat mai repede, de cele mai multe ori se si lasa la fel de repede cand observa ca de fapt nu e chiar asa de usor sa adugi masa musculara precum credeau.
Un alt factor care te face sa-ti pierzi cheful este supraantrenamentul. Daca te afli in situatia asta cel mai bine e sa iei o saptamana, poate doua pauza, iti revizuiesti antrenamentul dupa care sa te reapuci usor.
Daca tot vrei un supliment pre-workout cumpara-ti o creatina monhidrata de calitate care nu-ti va crea problemele de care aminteai mai sus. Asta doar dupa ce ai alimentatia, antrenamentul si odihna bine puse la punct.

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Deci eu nu stiu de ce te-ai complicat sa le amesteci cand eu ti-am zis doar a iei acele proteine de la muscletech inainte si dupa,in prima faza trebuie sa te intereseze alimentatia pe tine,de aia ti-am recomndat proteine inainte si dupa,mai au de trecut destule luni pana cand sa iei oxid nitric,acel supliment de obicei iau oameni care au un blocaj de crestere la muschi,care siau diversificat programe si alimentatie si tot nu cresc,dar nu este momentul de a lua tu acum.
Te rog nu mai lua suplimente dupa ureche, esti tanar corpul inca ti se mai dezvolta, trebuie sa-si faca treaba singur, nu-l supra incarca, culturismul este un sport care necesita RABDARE, RABDARE SI IAR RABDARE, muschi nu cresc dintr-o data.

Deci nu ai lua ala si ea doar proteinele inainte si dupa inainte cu 1 ora maxim, si imediat dupa ce ai terminat programul

| xCrank explică (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Am inteles, iau super pump max din 2 motive:
1.nu mai am deloc chef de sala, nu mas mai duce...
2.am auzit ca mareste venele, am bratele foarte definite, dar nu prea se vad venele
As putea sa iau super pump max cam dupa o luna dupa ce am terminat proteinele?

| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns (pentru xCrank):

Nu,mai lasa sa treaca timp,tu crezi ca daca iei dintrala gata vine chefu de sala?,de ce faci asta? de ce te-ai apucat de sala? raspunde-ti la aceste intrebari singur, incearca sa-ti gasesti motivatia, daca te duci de dragu de a te duce, lasate, am pe site cate grupe de oameni fac sala, uitate si dupa zi-mi si mie, de curiozitate.

| PinkYMalina a răspuns:

Pai normal ca nu mai ai pofta de mancare xCrank pentru ca acele suplimente tin si loc de mancare uite iti dau un sfat dupa ce faci sala sau inainte de sala mananca un piept de pui la gratar si o portie de cartofi prajiti si un ceai de tei si ai sa vezi ca o sa te simti mult mult mai bine si o sa pui si masa musculara! sper sa te fi ajutat

| Dkgray a răspuns (pentru PinkYMalina):

Acele produse suplimenteaza dieta nu o inlocuiesc tocmai de aceea se numesc suplimente. Iti ofera acel surplus de nutrienti pe care nu-l poti lua din alimente.
Sportul presupune, printre altele un stil de viata sanatos asa ca sa recomanzi cartofi prajiti e o aberatie.