| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu o problema, un tic nervos presupun.
De exemplu dupa ce fumez, imi miros mainile. Sau dupa unele activitati in urma carora pe mainile mele raman un anumit miros. Ce credeti ca pot face pentru a rezolva asta?

Scuze daca nu e exact rubrica potrivita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Si eu fac asta.
La mine e o obsesie de a le avea mereu curate si frumos mirositoare. laughing
Nu stiu cum sa scap de asta. laughing

| ZyRRe a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Exact asta incerc sa fac si eu, am tot timpul la mine un gel dezinfectant din ala.

| Simpatic a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Din pacate faza cu spalatul des pe maini este datorata unei tulburari se numeste daca nu ma insel tulburare obsesiv-compulsiva si este si un fel de sechela sa-i zic asa la persoanele predispuse la depresie, tulburari psihice.
Este normal sa te speli pe maini dar cand devine o obsesie numai este ceva bun.

| Francesca1102 a răspuns:

Buna. Daca iti miros mainile nu este un tic nervos... cum ai ajuns la concluzia asta? Daca mirosul te deranjeaza, incearca sa ai mereu cu tine un dezinfectant de maini, servetele umede sau o crema de maini si spala-le cat mai des posibil. Este foarte indicat sa ai grija de mainile tale, nu neaparat din cauza mirosurilor, ci pentru igiena ta!