| Daiil a întrebat:

De ceva timp tusesc dimineata si seara (imi curge si nasul) cateodata si in timpul zilei. Tusea este destul de seaca si cred ca vine de la plamani.Ar fi de folos daca mi-ati zice ce as putea sa am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Dupa simptomele descrise de tine se pare ca te confruntii cu o viroza respiratorie, cel mai indicat este sa mergi la un medic pentru ati stabili un diagnostic corect si sa iti dea un tratament.Plamanul este un organ foarte sensibil si netratate afectiuniile pot atrage in timp probleme grave.

| ziptrack a răspuns:

Probabil aveti o raceala netratata iar bacteriile respective sunt prezente in plamani.

Eu va recomand sa faceti inhalari cu ulei de eucalipt sau oregano de 2/3 ori pe zi. Aceste uleiuri au un puternic efect anti-bacterian si anti-inflamator si va vor ajuta sa scapati de tusea seaca.

Se fierbe apa intr-o oala mare (lasati-o in continuare sa fiarba la foc mic), presarati cateva picaturi de ulei si incercati sa inhalati pe nas aburul; faceti pauza putin timp dupa care repetati procedeul de cateva ori (se varsa alte cateva picaturi dupa care se inspira puternic pe nas aburul).

O alternativa la aceste tratamente naturiste, este cel cu inhalari de aer sarat, facut in minele de sare, dar asta presupune costuri ridicate.

De asemenea, v-as recomanda sa va faceti si o analiza de Helicobacter Pylori din materii fecale iar daca sunteti infectat, consumati 4-5 zile consecutive salata din varza rosie sau ridiche neagra pentru ca va va scapa de aceasta bacterie. Poate ca unii oameni or sa zica ca acea bacterie nu are nicio legatura cu starea plamanilor dv. dar sa stiti ca se inseala...un pneumolog bun ar fi de acord cu recomandarea mea.

Va doresc insanatosire grabnica!

| xDianaaaaa a răspuns:

Nu se știe niciodată, o răceală simplă se poate agrava destul de repede, mai bine vizitezi un doctor