| anonim_4396 a întrebat:

de circa 1 luna am probleme cu somnul.

Adorm foarte greu, ma foiesc mult, si ma tresez tot obosit, indiferent cate ore as dormi, ce credeti ar trebui sa fac pentru un somn odihnitor, si sa adorm usor, nu in 2-3 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa faci cat mai mult efort pe timpul zilei atat psihic si fizic. Totodata, seara sa bei un ceai de lavanda sau lapte cald cu miere si sa incerci sa-ti iei o aplicatie pentru sunet de fundal de somn (Rainsound iti recomand daca dormi mai bine pe sunet de ploaie)
Daca tot nu functioneaza, inseamna ca e o problema de natura psihica, esti stresat/a si ar trebui sa-ti dai seama de unde vine aceasa stare si sa-ti rezolvi problema/ele.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Am si probleme psihice cu anxietatea si stima de sine si mai multe, de care nu prea pot scapa, nu m-am gandit ca ele pot afecta somnul, nu gasesc legatura..asta inseamna ca asa o dorm de acum incolo...

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci mergi la un psiholog sa-ti rezolvi mai bine probleme astea daca deja ti se pare ca nu mai tine de tine.

| Florentina9210 a răspuns:

Poti bea un ceai de ''somn linistit'' de la Fares. Te linisteste!

| CuriousStuff a răspuns:

Pe langa cele spuse mai sus, incearca sa te trezesti mai de dimineata, pe la 7-8, daca nu prea faci efort in timpul zilei nici sa nu dormi, si iti garantez ca dupa 2-3 zile de trezit la 7 o sa adormi fara nici-o problema seara.

| seth2016 a răspuns:

Daca doar de o luna ai probleme ar trebui sa le poti rezolva singur.

Pentru o solutie rapida mergi la acupunctura. Chiar dupa prima sedinta vei vedea o mare diferenta.

| BlackShadow888 a răspuns:

Eu o sa îti dau cateva variante de ceea ce ai putea face ca sa adormi mai repede, la mine functioneaza mereu.

1. Fi activ ziua ca sa ai un somn linistit seara.

2. Relaxeaza-te si nu te mai gandi la lucruri deranjante.

3. Putina racoare ajuta.

4. Ai grija la mancare si vei avea un somn usor, nu manca niciodata ceva greu la stomac.

5. Bea o ceasca de ceai sau un pahar de lapte cald.

Si cam atat, sper ca te-am ajutat si daca nu, îmi cer scuze.