| LPCTSTR a întrebat:

De la o vreme observ că sunt puțin cocoșat, fapt ce mă aduce la disperare (menționez și că sunt cam gras).
Asta am observat în urmă cu o săptămână și de atunci sunt în permanență cu băgare de seamă la postură.
De curând mă gândeam la dormitul fără pernă și la niște zvonuri cum că ar corecta coloana însă nu știu cât de ok ar fi.
De aceea am venit să vă întreb: cât de benefic ar fi somnul fără pernă în cazul meu, și cum ar trebui procedat?
Și tot recent m-am gândit: dacă există exerciții care ar corecta coloana (însă adaptate la masa mea corporală)?
Ps: nu aș cam vrea să trec pe la medic, deci aștept bucuros orice răspuns happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. Foloseste o perna anatomica; eventual aceea de la Dormeo care sprijina mai mult gatul. 2. Dormitul fara perna, sau dormitul pe ceva tare este o imbecilitate a calugarlor care vor sa chinuie cerdinciosii oligofreni!

| LPCTSTR explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Adica rezultatele oferie de Google cautarii "dormitul fara perna" sunt minciuni repetitive?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Exact minciuni repetitive. De curand a fost la Tv un neurochirurg (prfesor uniersitar doctor in medicina) care spus ca: toti medicii care recomanda dormitul pe tare, sau fara perna sunt niste imbecili precum calugarii care dau acelasi sfat inept.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are neaparat legatura cu dormitul ci cu statul in pozitia aceea zi de zi. Se poate mai de graba de la sedentarism.
Depinde este la coloanã cocosat? Sau ai gâtul aplecat in fatã?
Incearca exercitii de intindere a muschilor, si yoga dinamica(mobilitate)pentru gât, umeri, spate, lombari chiar si picioare/fesieri: wall slides, shoulders dislocations(dislocarea umerilor) iei un prosop, sau o maturã laughing, the bow exercise etc cam atât poti face fara echipament. In rest ai grija la pozitie zi de zi, si ar fi recomandat sa dai in timp de kg in plus.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe mine m-a ajutat sa pun o pernuta sub cap si una sub genunchi, apoi mereu am stat pe scaun drept si cand merg incerc mereu sa fiu drept, nu e sanatos cocosat

| siriusblack98 a răspuns:

Ma bucur ca ai menționat faptul ca ești grăsuț. Vezi ca stima de sine scăzută și timiditatea duc la o postura a corpului inadecvata (cocosarea). Eu mai repede as spune ca ai un complex de inferioritate care te împiedică sa stai drept și sa privești lumea direct în ochi (burta probabil). Ma îndoiesc ca exercițiile de postura ar fi necesare în cazul tău pentru ca spui ca nu de mult timp este problema. Strict părerea mea din ce ai povestit tu. Posibil sa ma înșel totuși.

| LPCTSTR explică (pentru siriusblack98):

Nu te inseli, sunt destul de antisociabil si timid incat vorbesc cu toata lumea cu un sfert de gura (adica toti ma pun sa repet pentru ca vorbesc incet).

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Vezi ca stima de sine scăzută și timiditatea duc la o postura a corpului inadecvata (cocosarea)". laughing laughing laughing Exact un k/cat. Daca asa ar fi fost: nu te-a fi ingrijorat de postura usor aplecata care unora carcotasi li se pare ca ai fi cocsat

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mie lumea imi spune sa vorbesc mai incet, gen daca merg la cineva acasa, cand vorbesc cu el urlu de se aude din apartamentul ala in tot blocul laughing
Apropo asta e o intrebare de nota 10+!

| LPCTSTR explică (pentru raMLesS):

Apreciez.