| anonimul0724 a întrebat:

Am 16 ani si am cocoasa,e putin cam formată, mereu am tendința de a sta cocoșat, de a sta cu umerii lăsați în fața daca nu stau asa nu ma simt eu bine si mi se trage foarte des atenția pe chestia asta.
Cum credeți că mi-as putea corecta postura?
Dau funda
(fără medic)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Esti foarte norocos, pentru ca ai 16 ani si postura se poate corecta in cateva luni, daca esti foarte atent sa stai drept in scaun sau elimini scaunul si stai pe o mingie foarte mare, care te forteaza sa-ti incordezi spatele, spre exterior.
Totul tine de autocontrol si crede-ma, acum inca poti elimina cocoasa, daca te fortezi sa tii spatele drept.
Inca ceva, sunt niste corsaje speciale pentru acest lucru, de gasit pe ebay sa le cumperi, de la Chinezi, dar acum chiar nu recomand sa cumperi nimic din China, din cauza epidemiei de virus.

Uite aici suportul pentru umeri si spate, care iti tine spatele rigit si-l indreapta, pe are l-am gasit in UK:
https://www.ebay.com.au/......4586289829

mai multe modele aici:
https://www.ebay.com.au/......sch/i.html

Ti-as sugera sa intrii si prin farmaciile mari din tara, care au echipament de corectare pentru diverse membre, picioare, spate, ca-i posibil sa gasesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Nu la transmiterea virusului m-am referit, ci la faptul ca China si-a redus drastic afacerile si exportul cu lumea externa, din cauza epidemiei masive a Coronavirus din China si a izolarii oraselor.
Eu am avut comenzi pe ebay, care mi-au fost anulate si acesta a fost motivul.

4 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Zicea odata un medic pe Youtube ca cele mai bune exercitii pentru coloana vertebrala sunt flotarile

| PașaHassano a răspuns:

Prin exercitii date de un kinetoterapeut sau prin exercitii la sala daca faci, desigur ca exercitiile executate gresit iti vor face mai mult rau happy.