| Axel22 a întrebat:

Deci ma doare maseaua de la o vreme, si acum iau medicamente iar cand ma enerveaza rau maseaua dau cu putin Lidocain pe ea (sprau), dar vreau sa stiu de ce daca sa zicem ma doare maseaua si iau un nurofen iar apoi dupa 2-3 min ma duc sa fumez o tigara in timp ce ma doare maseaua, de ce imi trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ai dureri de masea si aceasta este cariata, poti sa te ungi cu tinctura de propolis ori cu bitter suedez, pui putina solutie, pe un betisor de ureche.
Durerea va ceda insa cred ca, este necesar sa mergi la stomatolog pentru a-ti repara maseaua respectiva si atunci scapi de durerile de dinti.
Nu stiu daca ai patit asa ceva dar, sunt situatii cand, te doare maseaua si mergi la dentist si asteptand, durerea de masea dispare. Creierul este cel care iti "face figura" ca si in cazul fumului de tigara, crezi ca te va ajuta sa-ti treaca durerea si aceasta pentru moment si trece dar, fiind vorba insa de o inflamatie, care apasa pe nerv, durerea revine si este necesar tratamentul, pe care te sfatui sa-l urmezi. La dentist, in anticamera, actioneaza frica de tratamentul respectiv, frica ce actioneaza ca un calmant pentru o perioada scurta de vreme.
Un gand bun si multa sanatate.

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Fumul calmeaza pentru un timp relativ scurt durerile de dinti.