| MotoKatâr a întrebat:

De ceva timp am început sa fumez dar nu fumez gen sa le trag in piept ci mai mult doar sa le pufăi. Sa zicem ca le pufăi cam de 1 lună si ceva si fumez in jur de 1-2 pe zi. Mai mult ma prostesc cu prietenii cum s-ar zice. Problema e ca de 2-3 zile am o durere in gât si nu stiu de la ce e. Cand înghit mă doare la nebunie in partea dreapta a gâtului sa zic, asa simt eu ca ma doare. Crede-ti ca e de la țigări sau o răceala la căile respiratorii? Am auzit tot felul de chestii cum că daca pufăi țigările poti face cancer în gât si sunt puțin îngrozit si speriat. Eu mi-am propus sa numai pun gura pe țigara dar observ ca nu-mi trece acea durere si sunt speriat. Am nevoie de niste sfaturi va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca tragi in piept sau pufai, poti face cancer in piept si daca nu fumezi deloc, dar stai in mediul in care se fumeaza, inhaland fumul de tutun.
Bineninteles ca plamanii iti sunt afectati de la tutun, iar daca este vreo viroza, bronsita sau pneumonie, starea sanatatii s epoate complica din cauza fumatului.
Te-as sfatuii sa mergi la medic, sa-ti asculte plamanii, iar daca este cazul, te va trimite el la radiografie pulmonara.

| tintareco a răspuns:

Cu aceea durere du-te la medic, poate fi o viroză respiratorie, nu e de la ţigări şi nu e cancer, totuşi este mai sănătos să nu pufăi şi nici "să tragi la piept", peste 25-30 de ani poţi să faci chiar cancer.

| eminescuhipiot a răspuns:

Tigara dauneaza doar daca esti in preajma ei, adica a unui fumator, de ce crezi ca sa si interzis fumatul in locuri publice...deci lasa-le daca si asa "iti bati joc"