| ALEXXXL19 a întrebat:

Din ce cauza apar hemoroizi. Și am cum sa am așa ceva la 21 ani. Mi-a apărut o mica umflatura lîngă anus. Precizez că în urma cu ceva timp am avut mici probleme cu stomacul. Diarie.constipatie dar le-am rezolvat. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti avea la 21 de ani. Ei apar din cauza mostenirii unei predispozitii genetice (colagen de proasta calitate) cuplate cu unul sau mai multi factiori de risc: constipatie, onbezitate, sedentarism, cresterea presiunii intraabdominale, consum de alimente iuti, iritante.

| RAY a răspuns:

Din cauza statului pe scaun, constipatie, lipsa unei vieti sanatoase, nu manci multe fibre, asta face ca venele sa se sparga sau sa se umfle provocand dureri, recomand multe legume, fructe

| Violleta2022 a răspuns:

Hemoroizii apar de la constipatie si de la consumul de alcool, amandoua irita colonul si il inflameaza. Hemoroizii netratati devin ulcerosi, incep sa sangereze si la un moment dat se transforma in cancer.

| minrest a răspuns:

Exact. Apar de la diaree si constipatie in primul rand. Asta e, consoleaza-te cu ideea ca nimeni nu e perfect sanatos. Vei avea perioade foarte lungi de timp in care nu se vor manifesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta asa.Trateaza-te cat mai repede daca nu vrei sa se agraveze. Poti folosi supozitoare Hemorzon si crema Hemorzon de la farmacie.Multa sanatate iti doresc.

| ALEXXXL19 explică:

Salut sunt plecat in cehia la munca pot sa iau acele medicamente de la farmacie fara prescritie medicala, nu stau pe scaun lucrez mai mult in picioare, se poate sa fie de la proasta alimemtatie dar de cand am scapat de constipatie si diarie am minceput sa manac macar un mar si o banana pe zi nu imi permite salariu sa manac mult si ce este bine manac ce apuc, doar stit cum e cand lucrez in alta tara ma gandesc, si multumesc de sfaturi si idei

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Aici in tara noastra se dau fara reteta. Sper ca si acolo sa ti le dea la fel fara reteta. Eventual vorbeste la farmacie acolo in Cehia sa iti dea ei supozitoare si creme de-ale lor.Nu sta asa, nu te risca sa se agraveze.Multa sanatate iti doresc.