| Laurentiutv156 a întrebat:

Deci,sa va spun povestea mea.Ma numesc Laurențiu am 16 ani, 1.72 m și 81 kg.In urma cu o luna am suferit o lovitură în testiculul drept.M-a durut foarte tare testiculul timp de o ora.Ieri am palpat puțin testiculele și pe cel drept undeva sus, langa epididim am găsit o umflatura mică cât un bob de orez tare care nu se mișcă.Tin să menționez că am și spermatocel și acest nodul tare este localizat langa spermatocel.Nu am avut nici un caz de cancer la nici un neam de al meu.Ce poate fi acea umflatura tare? Poate fi vorba de altceva înafara de cancer? Poate sa fie cancer din cauza loviturii? Va rog frumos sa îmi răspundeți(mai ales cei care au avut probleme asemănătoare și le-au rezolvat).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Este un țesut stricat de lovitură, care își poate reveni.
2. Da.
3. Nu.

| Laurentiutv156 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc foarte frumos de răspuns.Sa de-a Dumnezeu așa să fie, sa nu fie cancer.Sanatate multa va doresc!

| Laurentiutv156 explică (pentru sadrian46):

Vas mai întreba dacă ar putea fi aceasta umflatura din cauza unei ploi.Ieri ma plouat foarte tare.Se poate sa fie ceva răceală?

| sadrian46 a răspuns (pentru Laurentiutv156):

Nu. Dacă ploaia nu te-a inundat până acolo.

| sadrian46 a răspuns (pentru Laurentiutv156):

Pentru ca să te asiguri că nu e cancer, dar nu e.
Mergi la medicii specialiști. Ei vor face o puncție. Cu un ac de siringă mai gros vor prelua de acolo o cantitate infimă de țesut și o vor pune pe microscop.

| Laurentiutv156 explică (pentru sadrian46):

Se poate sa fi răcit din cauza acelei ploi? Am stat in ploaie cam 2 ore ud.

| sadrian46 a răspuns (pentru Laurentiutv156):

Ploaia nu face bube la cucu.