| Prtio a întrebat:

Din pacate am racit si trebuie sa iau antibiotic, antibioticul se numeste Zinnat. Daca iau antibiotice am voie sa beau pepsi, chips uri, dulciuri?

Mulţumesc anticipat!

DAU FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

1. Antibioticul ala nu are un prospect pe care sa-l citesti?
2. Stii sa citesti?
3. Pana si copiii stiu ca antibioticul nu se pupa cu alcoolul; de cand contin Cola si dulciurile alcool?

| Donsavas a răspuns:

Tot ce ai specificat tu e bogat in zahar si acesta scade imunitatea. Antibioticele se iau cu protector gastric iar ce manânci si bei tu nu protejează stomacul, ci din contra, din cauza aciditatii se poate imbolnavi.
NU lua antibiotice dacă nu ti a iesit la analize ca ai o infecție! Răceala NU se vindeca asa.