| Jigokunokishi a întrebat:

Am fost operat marti, am primit anestezie totala si cred ca miercuri a fost ultima zi sau poate joi cand am primit injectie in vena. Cand am voie sa beau, cate zile trebuie sa treaca sa se curete antibioticul din sange? Multumesc anticipat pentru ajutor happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Băutura pe primul loc.
Trebuie să treacă cel puțin 72 de ore.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Intrebarea ta pune problema ce anume doresti sa bei.
Lichide poti bea la cca 7-8 ore de la operatie si apoi poti manca ceva foarte usor pentru ca organismul sa poata sa-si revina dupa socul operator daca ai fost adormit, in timpul operatiei.
Pentru prevenirea infectiei, prin perfuzie, intr-adevar primesti si antibiotice si ele ies din organism in cca 48 de ore cel mult.
Tu ai vrea sa consumi bauturi alcoolice, la asta se refera intrebarea ta?, in acest caz nu cred ca este prea potrivit sa te apuci sa consumi bauturi alcoolice, poti bea lichide, sucuri naturale, ceaiuri, poti consuma supe de legume si deja orice fel de mancaruri care nu sunt prea condimentate ori prea grele. Depinde insa si de genul de interventie chirurgicala ai avut si la ce organ. Depinde de acest lucru si mai ales de indicatiile terapeutice date de medicul curant, in biletul de iesire din spital.
Un gand bun si multa sanatate.

| Jigokunokishi explică (pentru mariana):

La bauturi alcoolice ma refer. Am fost operat de varicocel. Bere as vrea sa beau, si apropo multumesc happy

| mariana a răspuns (pentru Jigokunokishi):

O bere sigur ca poti sa bei dar, nu cred ca este cazul sa faci exces.
Cum duminica a trecut sigur ca deja ti-ai facut pofta.
Multa sanatate si ai grija de tine.

| neutrino a răspuns:

Medicul ce ti-a spus?

| Jigokunokishi explică (pentru neutrino):

A spus sa nu beau saptamana ce vine, dar duminica este festival si as bea si eu cateva beri