| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! E bine la 15 ani un nivel de 30 nmol/L testosteron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Da, este un nivel absolut normal, din moment ce intre 15 si 16 ani, intervalul de referinta al testosteronului pentru baieti este situat intre 100 si 1.200 ng/dL (ng/dL este unitatea de masura standard, cel mai des folosita in acest caz, in cazul tau fiind vorba de 864, 55ng/dL, daca esti curios de conversie), echivalentul in nmol/L (unitatea de masura pe care a folosit-o laboratorul la prelucrarea analizelor tale) fiind de 3, 47-41, 64nmol/L.
Tu cu 30 te incadrezi perfect in intervalul de referinta.

Numai bine!