| EUeStEEu a întrebat:

Care sunt beneficiile unui nivel de testosteron ridicat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Hai ca iti povestesc eu pe scurt cum sta treaba cu testosteronul.
Cand esti in perioada de adolescenta sau young adult (pana in 25 ani) ai nivelul de testosteron foarte ridicat, asa ca nu este nevoie sa incerci sa il boostezi pentru ca corpul produce suficient testosteron. In perioada 25 ani + testosteronul asta scade treptat si uite asa apar diferite schimbari gen crestere in greutate dupa o anumita varsta, scaderea dorintei sexuale, impotenta cred ca imi dai dreptate la chestiile astea pentru ca sigur ai mai auzit. Cand ai un nivel de testosteron ridicat ai numeroase beneficii masculine pe care femeile nu le au deoarece corpul lor nu produce o cantitate semnificativa de testosteron (la ele corpul produce alt horom numit estrogen adica un horomon produs de glandele sexuale feminine), principalul hormon la barbati este testosteronul care este produs logic de organele sexuale masculine numite testicule. Acum sa revin la beneficii: daca ai nivelul crescut de testosteron ai unele avantaje precum: potenta marita, dorinta sexuala pentru femei, masa musculara creste mai usor si mai voluminos (aici este logic pentru ca ti-am spus mai sus ca femeile produc mai putin testosteron deci o femeie niciodata nu va avea masa si forta musculara ca un barbat), apoi alt beneficiu este caracterul masculin: iti creste par facial, vocea devine mai groasa, forta este marita. Cam asta este povestea cu testosteronul, am incercat sa scriu pe scurt, dar tot m-am lungit putin laughing ca sa fie totul cat mai clar.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Devii "taurul" (sau boul) satului. big grin

| RobertMoon a răspuns:

Gasesti chestia asta in 5 secunde daca cauti pe google

| EUeStEEu explică (pentru RobertMoon):

Eh... uite că n-am găsit

| EUeStEEu explică (pentru RobertMoon):

Mulțumesc

| RobertMoon a răspuns (pentru EUeStEEu):

Hai ca iti povestesc eu pe scurt cum sta treaba cu testosteronul.
Cand esti in perioada de adolescenta sau young adult (pana in 25 ani) ai nivelul de testosteron foarte ridicat, asa ca nu este nevoie sa incerci sa il boostezi pentru ca corpul produce suficient testosteron. In perioada 25 ani + testosteronul asta scade treptat si uite asa apar diferite schimbari gen crestere in greutate dupa o anumita varsta, scaderea dorintei sexuale, impotenta cred ca imi dai dreptate la chestiile astea pentru ca sigur ai mai auzit. Cand ai un nivel de testosteron ridicat ai numeroase beneficii masculine pe care femeile nu le au deoarece corpul lor nu produce o cantitate semnificativa de testosteron (la ele corpul produce alt horom numit estrogen adica un horomon produs de glandele sexuale feminine), principalul hormon la barbati este testosteronul care este produs logic de organele sexuale masculine numite testicule. Acum sa revin la beneficii: daca ai nivelul crescut de testosteron ai unele avantaje precum: potenta marita, dorinta sexuala pentru femei, masa musculara creste mai usor si mai voluminos (aici este logic pentru ca ti-am spus mai sus ca femeile produc mai putin testosteron deci o femeie niciodata nu va avea masa si forta musculara ca un barbat), apoi alt beneficiu este caracterul masculin: iti creste par facial, vocea devine mai groasa, forta este marita. Cam asta este povestea cu testosteronul, am incercat sa scriu pe scurt, dar tot m-am lungit putin laughing ca sa fie totul cat mai clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăsături masculine mai evidente și un libido foarte ridicat...acum depinde dacă a doua chestie reprezintă sau nu un beneficiu pentru tine.

| EUeStEEu explică (pentru anonim_4396):

,, trăsături masculine mai evidente,,
de pildă? influențează metabolismul sau masa musculară? asta mă interesează

| anonim_4396 a răspuns (pentru EUeStEEu):

Clar...din câte îmi amintesc de la bio, testosteronul acționa ca anabolizant proteic (favoriza creșterea masei musculare).