| Mihai123211 a întrebat:

Buna ziua. Anul trecut mi-am facut analizele pentru testosteron si a iesit 28.88 nmol/l. Acum mi-a iesit 27.8 nmol/l. Care ar putea sa fie explicatia? Precizez ca analizele le-am facut la ora 9 dimineata iar anul trecut la 8 dar nu cred ca asta ar fi cauza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ultima analiza pe care as face-o. Vrei sa dovedesti cat esti de barbat, cu analizele astea de testosteron?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Diferenta este absolut neglijabila intre cele 2 valori, ambele sunt foarte bune, 27.8 nmol/l este chiar valoarea maxima considerata pentru un adult, doar in intervalul 13-17 ani sunt considerate normale valori de pana la 38.5 nmol/l. In concluzie nu ai absolut niciun motiv de ingrijorare. Vezi aici: https://www.synevo.ro/testosteron/
Ca o regula generala nivelurile hormonale, ca si orice alt parametru masurabil prin analize, nu sunt constante, chiar daca luai probele la 24 ore distanta in exact acelasi conditii si faceai analiza la exact acelasi laborator si tot ar fi aparut diferente.
In plus testosteronul nu este deloc o analiza de rutina, se face de obicei cand exista alte probleme si se suspicioneaza o cauza hormonala, sunt persoane care poate nu or sa o faca niciodata in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E important sa apelezi la multitudinea de doctori experimentati de pe TPU (au minimum 20 de ani experienta, asta la varsta medie de 12 ani a utilizatorilor) ca sa rezolvi o problema. Ce folos sa mergi la prostii aia cu cabinete, ca n-or sti mai multe decat putzoimea de pe aici, nu?

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Mai bine consulta un medic...