| Pepyo a întrebat:

e bine sa mananci un ou crud, 2 sau fiert? Eu as vrea sa incerc crud dar nu as vrea sa primesc vreo boala din cauza oualelor. Vreau sfaturile voastre in legatura cu limita consumului pe saptamana de oua crude sau fierte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti consuma intr-o saptamana, per total, pana la 7-10 oua, in functie de greutatea ta.
Daca consumi ou crud, acesta trebuie sa aiba cel putin o zi, sa fie pastrat la loc racoros si verificat inainte sa fie consumat.

Verificarea se face simplu.
Pui oul intr-un pahar cu apa rece, el trebuie sa stea culcat la fundul paharului.
Cu cat oul este mai vechi, cu atata un capat (iar pe urma intreg oul) incepe sa se ridice.
Daca oul nu mai atinge fundul paharului, atunci NU se mai consuma crud, doar preparat termic (fiert sau prajit)!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ouăle conțin colesterol. Dacă e prea mult, înfundă vasele de sânge.
Astfel, 2 - 3 ouă pe săptămână ar fi mai bine.
Gălbenușul crud, albușul adăugat la o supă fierbinte până se coagulează.
Ouăle constipă, așa că este bine să adaugi fibre alimentare la mâncare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este... indiferent. Sunt persoane care consuma oua crude foarte des si nu au patit nimic. In privinta riscurilor, ele exista. Daca nu ai un motiv pentru a consuma oua crude ("ou crud, 2 sau fiert"? cum adica? ), consuma unul fiert, este mult mai bun si mai benefic. Incearca sa cumperi oua de la tara nu toate prostiile ce se gasesc pe la aparate.

| Andreea11andreea a răspuns:

Buna! Ouale crude sunt foarte sanatoase mai ales cele de la tara, dar nu este voie sa consumi prea multe. Normal ar trebui sa consumi 2-3 oua pe saptamana.