| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, e ok sa fac dusuri reci la 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai facut vreodata? Faci o meningita la cap de toata frumusetea.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i ok, la orice varsta, ca-ti intareste sistemul imunitar.

| sierra1 a răspuns:

Chiar... dacă poți, ești tare! De tot

| ReddY25 a răspuns:

Nu recomand.Colegul meu a răcit grav din prostia asta(făcută recent)deci spala-te cu apă caldă

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Dusurile reci sunt bune la orice varsta

| Anonimul151 a răspuns (pentru blackann):

Nu sunt bune. Ar trebui să te documentezi înainte de a vorbi. Cum să fie bine la orice vârstă?

| darrio2007 a răspuns (pentru blackann):

Fă tu si ne spui si nouă de pe patul de spital, cum te simti.

| blackann a răspuns (pentru Anonimul151):

Documenteaza-te tu, eu nu ascult de TPU, ci de doctori.

| Anonimul151 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu știe ce zice..., nici nu se ďocumentează. El/ea și cei care zic ca dusul rece e bun, nu știu că poate afecta foarte mult sănătatea, să te îmbolnăvești, să faci meningita cum spuneai tu și multe altele...

Dar așa ar trebui să facă cum ai spus tu. Să facă el/ea dus cu apa rece iar apoi să ne spună cum se simte de pe patul de spital.

Dusul rece oricum nu ajută cu nimic, și nu cred ca vreun doctor zice să faci duș cu apă rece...

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimul151):

Ceva stie el dar inteligenta lui cam lasa de dorit.
Acela este duș scotian. Alternezi apa calda cu apa rece.

| blackann a răspuns (pentru Anonimul151):

DUS nu inseamna baie pe cap. E DUS! Unde am scris eu ca ma spal pe cap cu apa rece ca sa fac meningita? Te-ai bagat si tu ca musca stii unde.

| blackann a răspuns (pentru darrio2007):

Spala-te tu, tataie cu apa fierbinte ca te dor salele.

| darrio2007 a răspuns (pentru blackann):

Te rog fara jigniri, tinere nou nascut.
Vad ca dai nefolositor unde nu ar trebui. Nu ai auzit de dus scotian? Daca nu, mai lărgeste-ti bagajul de cunostinte.

| blackann a răspuns (pentru darrio2007):

Nu vorbeam de dus scotian aici. Tu ai adus in discutie.

De cand "tataie" e jignire?
As fi vrut eu sa mai fiu nou nascut.

La revedere!

| Anonimul151 a răspuns:

Nu e ok să faci duș cu apă rece. Ci cu apă dezmorțită, călduță, mai ales că acum nu e vară.

Și nici vara nu e indicat sa faci cu apă rece, ci tot cu apă dezmortită.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Nu, că o să cadă pielea de pe tine

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Dus scoțian dap

| gdsjdpUAS a răspuns:

Dușul rece are super multe remedii! Este ok, dar să fi atent să nu pui corpul in contact cu apa super rece deodată, ci treptat, un Brat, apoi celălalt și tot așa, poți începe cu apă la 25 -20 de grade și sa tot scazi temperatura!
Sfat personal, fa-l dimineața te face mult mai productiv pe timpul zilei!

| marniii a răspuns:

Nu merita. Nu face minuni niciun dus rece.