| blairelovesmusic a întrebat:

Salut TPU, este normal să fiu fată şi să am voce de băiat? De la 10 ani am început să am vocea asta. Este o voce groasă, a unui bărbat de 30-35 de ani sau ceva de genul ăsta. Mi-am luat bullying cu carul toată viața mea, ori de la numele meu real, ori de la voce, ori de la faptul că am ADHD...Mă simt unică cu vocea asta, dar în acelaşi timp o urăsc. Pur şi simplu urăsc cum m-am născut. Mă urăsc 80%. Ce pot să fac? Pot să scap de vocea asta sau sunt blestemată cu destinul bullying-ului? Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa stii ca nu esti singura, mai sunt multe persoane ca tine, eu nu as vedea chestia atata dar atat de rea incat sa te urasti atat de mult, e adevarat ca e un subiect delicat.
Dar cum ziceam nu esti singura fata cu voce groasa, am auzit pe viu multe astfel de cazuri.
Nu unul nu cunosc o rezolvare.
O fi avand o cauza hormonala sau una a corzilor vocale.
Dar inceteaza sa te mai urasti.

| blairelovesmusic explică (pentru Simpatic):

Ştiu că nu sunt singura, mulțumesc.

| Simpatic a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu ai pentru ce asta e viata.
Gandeste-te ca unii s-au nascut cu fel si fel de sindroame nasolale, altii direct cu probleme grave ca nu pot merge, altii orbi, la tine a fost sa fie asta, un lucru nu atat de grav.
Daca am sti ca altii sunt mult mai rau pedepsiti de viata am sti sa ne apreciem mai mult!

| zurick a răspuns:

Gândește-te că ai ceva deosebit, cât despre bullying chiar crezi că dacă aveai altfel vocea nu aveai parte de bullying? Probabil era alt motiv stupid la mijloc.
Nu poți controla cum te-ai născut, da poți să accepți asta și să controlezi cum ești în prezent.
Ai văzut Game of thrones?
Uite, ce zicea Tyrion
Let them see that their words can cut you, and you'll never be free of the mockery. If they want to give you a name, take it, make it you own. Then they can't hurt you with it anymore.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, si sunt cantarete celebre cu voce groasa, pe bune!

| Zuzu1991 a răspuns:

Aseara nu mi-a venit in cap, acum am gasit-o
vezi ce voce groasa are asta:
https://www.youtube.com/watch?v=lcOxhH8N3Bo
si suna FOARTE bine;)

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Cred ca este pe fond hormonal. Și la femei se secreta o cantitate mică de testosteron, hormon masculin, poate la tine se secreta puțin mai mult și de aici efecte secundare. Discuta cu un endocrinolog, poate este posibil sa se facă ceva in legătura cu asta. Nu e o problema ca ai vocea groasa, problema e la oamenii care au prea mult timp liber astfel încât ajung sa se ia de altii. Însă dacă pe tine te deranjează consulta un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață să cânți vocea joasă feminină, alto, să le dai peste nas la toți big grin Sau oricum, arată-le cântărețe alto. Eu cred că un pic tu exagerezi, să știi că o voce nu e feminină sau masculină doar din cauza înălțimii, acesteia, este ceva numit timbru. Există, cum bine știm, bărbați cu voci tare înalte, tot așa ca femei cu voci groase. Este ceva în culoarea vocii care face diferența. Iar dacă nu o face, nu este o problemă, poți avea zeci de alte calități.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| badpanda a răspuns:

Du-te la un curs de mixed martial arts si ai rezolvat cu bullyingul.
Poate descoperi si ca iti place.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Acum te poti apuca de dulbat trailerele la filme, nu vad problema.

| Anonimm30 a răspuns:

Blestemata? Sa vezi in alta tara cum copiii sunt antrenati de mici pentru razboi

| IngerasulMicut a răspuns:

Și eu o am groasa, nu ești singura.
Și mi se pare foarte stupid ca niște persoane să te batjocoreasca pentru vocea ta, mi s-a întâmplat și mie asta.
Și mi se par mai unice vocile groase sincer.

| Anonimata345 a răspuns:

Salut! nu lua in seama bullying-ul! Lumea stie doar sa critice! Esti unica in felul tau, toti suntem unici, dar in felul nostru. Nu este nimeni perfect pe lumea asta!happy Toti suntem diferiti, dar egali! Nu te intrista, gandeste pozitiv!