| MyStIcBoY a întrebat:

.. Este ora 3:50 si eu nu pot dormi.
Am o durere lombara cauzata de coloana vertebrala ce tinde putin spre partea dreapta.
M-am pus in pat... Am incercat sa adorm in toate pozitiile dar durerea parca ma loveste din ce in ce mai tare. Nu stiu ce ar trebui sa fac. Mentionez ca ma doare doar in acea zona si ca fac sport de vreo 7-8 ani [acum am 20]... Durerea nu stiu de la ce a aparut. Ori pentru ca acum 2 saptamani am mutat de unul singur mobila prin casa. Ori ca m-am ingrasat in ultima vreme vreo 6-7 kg.
Intepatura o simteam si zilele trecute sub forma mai usoara dar ieri [17 mai] am avut un meci de fotbal la care nu m-am putut abtine si am intrat in min 80... adica am facut efort fizic INTENS timp de 10-12 minute,
Va rog dati-mi o solutie. E necesar sa sun la ambulanta? precizez ca nu detin in casa nici un fel de pastila decat un diclofenac ce l-am cumparat alaltaieri si l-am mai folosit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Nu estenecesara ambulanta ca nu esti pe moarte.Ai o discopatie sau poate un inceput de hernie de disc. Daca nu ai dect diclofenec, este singura solutie de ameliorare a durerilor, apoi mergi la un medic specialist.sanatate maxima.

4 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Ai facut hernie de disc lombar care daca nu te duci urgent la doctor duce incet la paralizie de la mijloc in jos.Se trateaza cu medicamente naturiste antiinflamatoare si de refacere a cartilajului care sa tasat.Sa nu faci infiltratii in coloana indiferent ce doctor iti spune, va fi mai rau in timp pentru ca iti distruge osul care nu se mai reface.Succes! http://www.tratamentedestepte.ro

| gogυ a răspuns:

Diclofenac supozitoare si mergi la doctor.

| LuMix a răspuns:

Du-te la medic imediat

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)