| allaavis a întrebat:

Am o durere acuta in regiunea lombara. Presupun ca ori e de la rinichi,ori de la coloana vertebrala. Specific e ca daca stau asezata sau in picioare, am impresia ca ma trage in jos si simt parca ceva greu... Cand stau culcata,insa,durerea parca trece. Imi poate spune cineva, cam ce pot sa am? Merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Durerea de rinichi e o durere surda, constanta, care creste in intensitate atunci cand faci efort, sau chiar si cand iti incordezi muschii spatelui. Nu este o durere lombara, si putin mai sus de solduri, in lateralul coloanei vertebrale.Atunci cand durerea creste in intensitate, se intinde catre zonele din jur. Poti verifica mai bine, punannd pe cineva sa apese (usor) pe zona rinichilor, in timp ce tu stai cu fata in jos, intinsa, relaxata.Nu poti face asta singura pentru ca te incordezi. Un echograf ar trebui sa detecteze orice chist, sau altceva.Coloana vertebrala doare mult mai intens, in special atunci cand faci miscari, si foarte intens la miscari bruste. Incearca sa te apleci si vezi daca te doare foarte tare cand vrei sa te ridici.O raza si un doctor bun e tot ce ai nevoie, daca e coloana.

| allaavis explică (pentru valentingb):

Multumesc mult, mult! Eh... Rinichii totusisad Maine la medic...Ah ce nu iubesccrying

2 răspunsuri:
| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Succes :)