| Reellex1 a întrebat:

Aseara, stand culcat, am avut o durere in regiunea lombara. M-am sculat brusc din pat. Peste cateva minute(2-3) durerea a devenit mai mare, iar fascia toraco lombara(sau o mica portiune din acest muschi) mi s-a umflat foarte tare. Aceasta durere in regiunea lombara mi-a provocat si balonari. Am chemat si ambulanta, insa pana la sosirea lor durerea a disparut. Nici nu stiau ce sa-mi faca.
Am mai avut asemenea cazuri, insa, mai mereu, durerea era foarte mica. De la ce poate fi cauzata durerea in regiunea lombara, iar mai ales sa mi se umfle muschiul?
P.S. fac sport. Am practicat 5 ani de judo, iar acum, de vreo 3-4 luni, fac culturism.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poate de la o miscare brusca sau de la efort mare, ridicare a unor greutati.

| mihailelea a răspuns:

Problema ar putea veni de la discurile intervertebrale.
Ar trebui sa faci un RMN sa vezi daca ai sau nu o problema la coloana. Pentru aste trebuie sa mergi la medicul de familie (la care ii explici problema) si ii spui sa iti faca o trimitere la un medic ortoped. Apoi la medicul ortoped ii spui sa iti faca o trimitere la RMN.
La RMN se vede sigur daca ai sau nu o problema la coloana, si daca zici ca ai avut dureri de mai multe ori in zona lombara aproape sigur ai ceva probleme la coloana.
Iti spun din proprie experienta.
Sanatate!

| Andu123 a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa te duci la doctor deoarece daca ai mai avut asa ceva durerea a venit din ce in ce mai mare..de aia du-te si trateaza-te