| AlexStefan1 a întrebat:

este pasta de dinti buna pentru tratarea acneei? Daca da, atunci pasta de dinti pentru albire este buna sau daunatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Iti recomand sa nu folosesti pasta de dinti pentru tratarea acneei! Pur si simplu iti fac rau, iti vei arde fata pana la urma. Mai bine mergi la dermatolog si iti va spune ce tip de crema iti este potrivita pentru combaterea acneei.
Nu te juca cu asa ceva, poti ramane cu pete pe fata mereu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa te trezesti cu arsuri pe fata foloseste pasta de dinti

| DaniTDCI a răspuns:

Ai acnee pe dinti? glumeam, nu iti recomand sa folosesti pasta de tinti mai ales pe fata de oarece iti usca pielea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacteria P.Acnes este cea care cauzeaza acneea. Pasta de dinti este plina de tot felul de iritanti pentru ten, cel mai evident pentru oricine fiind SLS ( Sodium Lauryl Sulfate ) un surfactant care are rolul de a curata si a face spuma, dar care este si foarte iritant si sensibilizant pentru ten.

Pasta de dinti n-are nici-o proprietate in lupta cu aceasta bacterie. Trebuie sa folosesti o crema destinata tenului acneeic, iti recomand : maskrym, duac gel sau bioderma sensibio gel. Este important ca acest tratament sa-l incluzi intr-o rutina a tenului. Foloseste o crema hidratanta ( mie imi place bioderma sensibio light pentru ca se absoarbe rapid in piele si nu o simti pe ten ) pentru ca produsele destinate tenului acneeic sunt destul de dure cu tenul si un gel de curatare. Apa nu-i suficienta pentru indepartarea rezidurilor de pe ten mai ales ca sunt sanse ca unii ingredienti ai produselor cosmetice sa nu fie absorbiti in totalitate si ei trebuie indepartati cu un produs solubil in apa.

Iti recomand gelul bioderma sensibio moussant, este foarte bland cu tenul si necesita o cantitate foarte mica pentru spalarea intregului ten ( care trebuie spalat de doua ori pe zi ) sau balea med ultra sensitive waschgel care se gaseste in magazinele DM si costa doar 10 lei - este formulat corect, bland cu tenul dar necesita o cantitate mai mare de produs pentru ca nu face multa spuma - e mai mult un gel. Bioderma face un pic mai multa spuma decat balea.

Vezi raspunsul meu de aici ( e ultimul ) si tine cont de acele reguli din primele 5 paragrafe : https://www.tpu.ro/......eramtolog/

REVENIND LA PASTA DE DINTI :))

Nu stau sa iau la puricat pasta de dinti dar iti zic 100% ca nu-i ok sa o aplici pe ten ( nu pentru asa ceva a fost conceputa - testele de siguranta au fost facute pentru folosirea ei ca agent de curatare a dintilor - daca vrei sa o folosesti in alt mod poti sa o folosesti ca sa-ti cureti bijuteriile ieftine care au coclit sau tenesii care nu mai sunt albi. BTW Pasta de dint cu fluor poate duce la aparitia acneei - multe persoane au observat ca le apar cosuri in coltul gurii si cauza era acest ingredient din pastele de dinti - deci nu cred ca fix asta vrei sa-ti aplici pe ten :)) ), are tot felul de ingrediente care sensibilizeaza tenul si duce la dezechilibrarea barierei naturale iar acest dezechilibru se vede in scurt timp : ten rosu, zone uscate, piele care se descuameaza/decojeste si de aici apar alte probleme. Unde mai pui ca o sa te trezesti cu pete post-acnee care se vindeca foarte greu de la sine, fara sa le ajuti tu cu creme, si asa poti sa stai pana la 6 luni cu pete rosii-mov-maronii. Nu cred ca vrei asa ceva. :))

Tenul tau prin aceasta uscare excesiva o sa inteleaga ca trebuie sa produca mai mult sebum si asa te vei trezi cu mai multe cosuri, puncte negre etc. pentru ca sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor. Cu cat este mai ridicat pH-ul pielii cu atat tenul poate sa fie predispus acneei - un produs cu pH acid este foarte benefic pentru un ten cu acnee ( de exemplu exfoliantii chimici au un pH intre 3, 2 si 3, 6 - un ten gras are un pH mai ridicat de 6-6, 5 )
http://www.paulaschoice.ro/......liant.html

| christall a răspuns:

Eu mai folosesc un pic de pasta de dinti mentolata cand am vreun cos ca am vazut ca se usuca pe cos si il impiedica sa mai creasca.

| mimi973 a răspuns:

Pasta de dinti iti da impresia ca iti trec cosurile, insa iti arde tenul (pielea) si eu am acnee si am facut la fel ca si tine am folosit pasta de dinti care imi dadea impresia ca imi trec cosurile imi dispar pur si simplu si acum mi-au aparul mai rau si mult mai multe. iti spun dinpropria experienta, mai bine la dermatolog.

Răspuns utilizator avertizat
| ANALESCOK a răspuns:

EU am avut acnee dar am tratat-o cu pasta de dinti Sensodyne.
Mi-au trecut imediat cosurile.
dar este buna si pasta de dinti pentru albire,