| AsaMaCheama a întrebat:

Stiti vreun sfat pentru a scapa de cosuri in afara de a le scoate sau deramtolog

9 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Din proprie experienta, cele mai bune tratamente mi-au fost Duac gel (contine peroxid de benzoil si clindamicina) si lotiunea activa de la Acne Out. Prima crema costa circa 80lei - 76 cu reducere cu cardul de la farmacia Dona si Acne Out o gasesti cu 42 lei la BellaDona, 49lei la Dona si 35.5 lei la farmacia Tei.
Incepe cu Duac - rezultatele au fost spectaculoase la mine de la primele utilizari si mi s-au redus leziunile la jumatate dupa doar o saptamana de ultilizare.
Poti folosi si gel de curatare pentru a-ti curata adecvat si cat mai bine tenul de impuritati cu un produs pentru tipul tau de problema. Aici iti recomand gelul de curatare de la Bioderma - poti sa-l incerci pe cel la 100ml (10-12 lei) si vezi cum te impaci cu el, apoi poti lua o cantitate mai mare. Un altul foarte bun este gelul de curatare de la Avene, sapunul sau gelul de curatare de la Acne Out.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta. In plus, risti sa-ti formezi cicatrici. Aceasta actiune trebuie executata de o cosmeticiana priceputa.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume. Identifica alimentele care-ti produc cosuri si evita-le.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila ) In nici un caz nu imparti prosopul de fata cu altcineva, iar pentru maini folosesti un prosop special. Mai intai iti speli bine mainile si dupa tenul.

Cel mai rau lucru pe care il poti face tenului e sa aplici produse cosmetice dar sa nu il cureti eficient. Produsele de curatare au rolul de a indeparta excesul de sebum, impuritatile, transpiratia, ingrediente ale produselor cosmetice aplicate anterior care nu au fost asimilate in totalitate in piele. In nici un caz sa nu folosesti sapun!

Cura-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii. Gelul Bioderma Sensibio moussant este foarte bland cu tenul si poti sa-l folosesti si pe ochi fara nici-o problema. Poti incerca si gelul/spuma de curatare din gama balea med, se gasesc in DM si sunt mai ieftine decat dermatocosmeticele dar sunt formulate bine. Gasesti o lista aici :
http://pasagera.ro/produse-cosmetice-ieftine-si-bune-balea.html

Pentru tratarea cosurilor iti recomand exfolierea chimica ( BHA-ul ). Pentru mine e Dumnezeu pe pamant, uneori nici nu simt nevoia sa aplic o crema speciala pentru cosuri. Isi face efectul foarte bine. In alte dati folosesc crema Bioderma sebium global - are si ea in compozitie bha/acid salicilic, ingrediente antinflamatoare si calmante. Ma enerveaza ca are parfum printre ingrediente, este o crema buna dar ti-as recomanda sa-ti iei BHA-ul de la Paula's Choice si dupa o luna de folosire sa te decizi daca ai nevoie de inca un produs in plus. Eu sunt multumita si fara crema de la bioderma.

Acestea sunt beneficiile bha-ului :

- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

De aici il poti cumpara :
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Iti recomand sa-l cumperi cand e o promotie gen 15% reducere la achizitionarea de 150 lei. Eu mi l-am luat de 1/8 martie anul trecut. ^^ Ma tine lejer un an cu aplicare zilnica pe fata si cateva aplicari prin alte zone.

Seara foloseste si o crema hidratanta ( mie imi place bioderma sensibio lejer - se absoarbe foarte repede in piele si nu o mai simti pe ten ) dupa 15 minute de la aplicarea BHA-ului.

Daca tanul tau prezinta si sebum, poti sa folosesti niste servetele absorbante pentru indepartarea lui. Gasesti la oriflame.

| Alexul99 a răspuns:

Eu am fost si la dermatolog, am facut si analize si nimic, in total anul trecut am bagat sute de lei in problema asta, si nu m-a ajutat aproape deloc.
Eu zic ca nu trebuie sa mai dai atat de mare importanta, vor trece ele la un moment dat, de la o varsta.
Bine, daca e sa iesi pe undeva iti recomand sa le storci, fiindca da cam urat sa fie umflate rau.
Acum e decizia ta.

| AdelaElena88 a răspuns:

Nu inteleg de ce nu vrei sa consulti un dermatolog. Acesta te va examina si iti va da tratamentul corespunzator, stiu multe persoane care au folosit o goraza de leacuri babesti si au facut mai rau.Nu iti recomand sa le spargi, pentru ca faci mai mult rau.Iti trebuie in primul rand un profud pe baza de acid salicilic care sa iti usuce leziunile( acum depinde si ce acnee ai, daca e comedoniana, cred ca tratamentul este diferit).In functe de cat de grava este acneea, medicul il poate prescrie si o serie de antibiotice.Eu zic sa nu mai stia pe ganduri si sa mergi la dermatolog. O zi buna. Inca ceva, iti recomand sa te feresti de soare pe toata durata tratamentului, si poti folosi chiar si o crema de protectie cu factor spf 50+ sau 30+ pentru tenul acneic- din gama Rache Posay( care totodata iti si usuca cosurile, facilitand vindecarea acestora)Tot de acolo e foarte bun, dupa ce iti mai trece puseul gelul de curatare impreuna cu o crema anti-imprefectiuni. Ajuta foarte mult la hidratare si la transformarea pustelelor in puncte negre, ca mai apoi sa fie extrase( de preferat de un medic specialist) Multa sanatate! https://www.google.ro/......ps?/search gelul si crema : crema solara https://www.google.ro/......ps?/search e bine sa folosesti protectie solara tot anul, pentru a te proteva de razele Uv, prezente indiferent de anotimp!

| AdelaElena88 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Imi cer scuze pentru greselile din raspuns, l-am recitit si am constantat ca sunt destul de multe sad

| AsaMaCheama explică (pentru AdelaElena88):

Nu e vorba ca nu vreau dar stau departe de oras si nu imi pot permite naveta pentru fiecare sedinta( nu cred ca imi trec din prima)

| KenNine a răspuns:

Nu stiu dar nu-i recomandat sa-l sparji tu ca iti raman semne.Dar poti incerca cu unguent sau tratat cu laser.

| Luizaaa a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu o acnee putin severa. Imi iesea doar pe frunte apoi s-a extins pe toata fata, pana si pe gat si umeri.Salvarea mea au fost remediile naturale,cum ar fi mastile facute in casa. Cateva exemple ar fi : miere cu scortisoara,iaurt cu zeama de castravete si zeama de lamaie, aloe vera, apa de trandafiri, aloe vera, suc de rosii. Sunt o multime de remedii naturale care sunt foarte bune pentru ten. Acum folosesc si ADVANTAN care ma ajuta foarte mult. Aveam cicatrici de la cosuri si incep sa dispara, mai am foarte putine cosuri. Totusi nu ar strica sa mergi la dermatolog. Succes!

| PureIntentions20029 a răspuns:

Sunt mai multe cauze ale aparitiei cosurilor (lasand la o parte prostiile cu hormonii etc). Poti folosi creme pur si simplu, dar daca esti sa zicem plinut, trebuie sa slabesti ca sa scap de cosuri, ca pot aparea cosuri din cauza grasimii in exces, iar atunci cand vei slabi vei observa ca iti vor disparea cosurile.
Cremele pot fi normale pentru acnee, oricare gasesti la farmacie