| stykerrryx a întrebat:

Eu am avut probleme cu acneea. M-am luptat 3 ani INTENSIV cu ea. Am avut una nodulo-chistică, pe scurt, foarte severă. Ei bine, am reusit sa termin printr-un tratament cu Roaccutane, cu toate cosurile enorm de mari de pe fata si mi-am recapatat increderea in mine, chiar dacă acum am foarte multe semne pe fata din cauza la ce am avut. Ma tratez pentru aceste semne cu 2 creme. DAR. exista si un dar din pacate. Mie incă imi apar cosuri. Nu extrem de multe ca inainte. Imi apar gen, 2-3. Sa zicem ca nu sunt afectat ca-mi apar câteva totusi e pubertatea (am aproape 14 ani ) dar..atunci când imi apar, pot da cu absolut orice pe ele, că dispar foarte foarte greu. De exemplu eu acum am doar 3 cosuri pe frunte, mari (nu stiu de ce inca imi apar mari ), care sunt de saptamana trecută acolo, şi incă nu dispar. Am numarat zilele si penultimele care le-am avut au persistat 2 saptamani. straight face. Ce naiba?! Plus că şi tin regim, fac tratament cu un sirop special de detoxifiere etc. :\. Da-ti-mi va rog niste idei.sad. Vă rog mult. Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonim20841234 a răspuns:

Pai si eu am acum 14. Si da, am avut si eu cosuri, chiar foarte urate, la 13 -13 ani jumate au inceput sa nu-mi mai apara,fiincda nu m-am mai dat cu absolut nimic pe fata,cu nici o crema si nu am mai pus mana pe ea. NU-ti mai sparge cosurile,nu mai pune mana pe ele si nu te mai da cu toate cremele. Sau daca te dai cu creme, du-te prima oara la dermatolog. Oricum stai linistit, e pubertatea. A,, si nu mai fi stresat, cu cat te gandesti mai mult la ele, cu cat iti apar mai multe. Succes! Funda? big grin