| Ionescu_Andrei_1999 a întrebat:

Eu am epilepsie de aproximativ 3 ani.
Mi s-a prescris un tratament și de când am început sa îl iau nu am mai avut nicio criza.
As vrea sa știu dacă voi scăpa sau voi lua tratament toată viata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Unele forme de epilepsie se pot remite ("vindeca") la pubertate.

Crizele se pot remite pe durata tratamentului si pot sau nu reapare dupa incetarea tratamentului.

Daca ai raspuns bine la tratament este un semn bun. Alte informatii le poti obtine de la medicul tau si o decizie cu privire la tratament o vei lua impreuna cu parintii tai si cu medicul.

In nici un caz tratamentul nu se intrerupe brusc. In functie de cauze si de tipul epilepsiei doar medicul tau poate spune daca si cand este recomandat sa incepi sa reduci medicamentele.

Bafta!

| Ionescu_Andrei_1999 explică (pentru seth2016):

Medicul mi-a recomandat ca de luna viitoare sa incep sa scad din pastile dupa o anumita schema
crezi ca este posibil sa am voie sa dau de permis?

3 răspunsuri:
| Ionescu_Andrei_1999 explică:

Și de permis am voie sa dau?
Pe net în majoritate locurilor scrie ca as avea voie dar sunt foarte vechi de prin 2006 și nu știu dacă mai este valabil acum

| seth2016 a răspuns (pentru Ionescu_Andrei_1999):

La noi legea spune ca trebuie sa ai 5 ani fara crize ca sa poti fi declarat apt. Depinde insa de forma de epilepsie.