| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU. Eu cred ca am niste probleme cu inaltimea, am 16 ani si 1.60 metri. E foarte putin. Oare o sa mai cresc sau am vreo problema? Mama are undeva la 1.60-1.65 si tata in jur de 1.75. De cam un an daca nu chiar 2 eu nu am mai crescut deloc, cred ca am ceva pe la coloana, ca mi se intampla cateodata sa ma doara foarte tare cateva minute in zona inferioara. Ceva sfaturi? Pana acum nu m-am dus la medic, dar ma gandesc sa merg in curand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| autodidact a răspuns:

Este binecunoscut faptul că urmașii moștenesc calitățile/defectele fizice și psihice ale părinților. Genetica a demonstrat cu prisosință acest lucru. Corpul tau este in creștere. Îți recomand practicarea unui sport sau a mai multor sporturi pentru a mai accelera ritmul de creștere. Din experiența altora, îți recomand înotul, considerat de profesioniști un sport deplin, pentru că dezvoltă toți mușchii. Personal, cunosc două exemple relevante în acest sens: copil de clasa a VI-a, după aproximativ 2 ani de înot, a depășit 1, 80 de m (acum are 14 ani, clasa a VIII- a); colegul său a practicat, în același interval de timp, fotbalul, înregistrând și el un ritm de creștere foarte rapidă (peste 1, 80 m, destul de bine pentru această vârstă). In ambele cazuri, părinții sunt destul de înalți, dar copiii i-au depășit deja în înălțime. Genetica joaca un rol important, dar practicarea sistematică a unui sport are și ea un rol important, putând face diferența. Din viața reală, părinți nu foarte înalți, însă copiii au crescut foarte rapid în perioada adolescentei, însă la mijloc s-a aflat mișcarea și practicarea unui sport, chiar dacă nu la nivel de performanță. Corpul se dezvoltă, creste in înălțime până spre 24-25 de ani, deci nu-i timpul pierdut. Eu regret că nu am practicat cu regularitate un sport sau că nu am făcut mai multă mișcare atunci când trebuia, dar este târziu scum Soluția problemei este cu certitudine în mâinile tale, fiindcă ai atâtea oportunități în aceste vremuri, doar că trebuie fructificate la timp.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai parinti micuti de statura poti fii oriunde intre inaltimea mamei si cea a tatalui
Dar sunt si exceptii cand poti creste mai inalt ca tatal tau, daca ai grija sa faci uns port de cand intri la pubertate, ca sa poti stimual hormonii de crestere.
Coloana nu are nimic cu cresterea ta in inaltime, ca trebuie sa se mareasca toate oasele concomitent, nu doar coloana.
Colana poate sa doara de la pozitii proasta in care stai multa vreme, de aceea este indicats a-ti corectezi pozitia cand stai pe scuan, sau cand stai in pat si urmaresti filme, ori te joci pe telefon.
In cele mai multe cazuri, durerile de coloana sunt datorate saltelei patului in care dormi, foarte moale sau cu denivelari.
Intai se purcede la schimbarea patului, cu unul care are saltea foarte tare si dura, ca coloana sa se indrepte. daca dupa 1 an de zile coloana continau sa doara, atunci se investigheaza si alte conditii de satt in timpul zilei, pozitii in care lucrezi, invetis au faci diverse activitati.

| Lioana a răspuns:

Exista perioade de crestere si perioade de stagnare a cresterii. La varsta ta inca mai poti creste. Probabil vei fi cam la inaltimea tatalui tau.
Eu stiu pe cineva care avand probleme de crestere a facut ceva tratament. Asa a ajuns la inaltimea de 1, 80 m. E mai inalt decat tatal lui.

| nukeyly a răspuns:

Daca esti genu paranoic medical du-te fa teste ia pastile eventual, poate ceva hormoni de Red-Flutu-Taur.
De nu, las-o asa, genetica TA stie ce are de facut, pana la 20 de ani te dezvolti, la 25 esti pe maxim si de aici incepi sa o iei la vale cu toate, chiar daca corpul se reinoieste/regenereaza total periodic la 10 ani, in cicluri de diverse etape ca timp vorbind.

Iar dupa 65-70 ani ai sanse mari sa mori din diverse motive clasice ajutate de alimentatia curenta pentru mase. > si fornetti e un produs sanatos ce poate contine omega 3, da si noi o sa ii credem pe cuvant.
https://www.youtube.com/watch?v=R6IpcZDWwHw
Pasarea Colibri - Toti suntem putin luati!

| Bariel a răspuns:

Foarte posibil sa incepi sa cresti de acum incolo, eu pana la 15 ani aveam sub 1.60. Dupa am crescut treptat pana la 1.77 la 18 ani

| elemonis a răspuns:

Buna.
Mai ai timp sa cresti. Fiecare are ritmul lui.
In general copii au inaltimea aproximativa a mamei sau a tatalui.
Important este sa fii tu sanatos.
In legatura cu durerile la coloana, mergi cat mai repede la un medic sa vezi de ce ai acele dureri. Poate le ai pentru ca nu stai cu spatele drept sau de la stat prea mult la calculator.

| daniel2134 explică (pentru elemonis):

Da dar nu mai cresc de cam 2 ani. Eu mi-as dori macar un 1.70-1.75

| elemonis a răspuns (pentru daniel2134):

Poate ai mostenit inaltimea mamei.
Dupa cum iti ziceam important este sa fii tu sanatos indiferent ce inaltime ai.