| anonim_4396 a întrebat:

eu cred ca intrebarea e destul de interesanta

am 13 ani
ma antrener 6/7 zile pe saptamana si sunt foarte bucuros de rezultatele mele, nu iau steroizi

nu mai ca as vrea ca muschii mei adica bicepsul si tricepsul sa fie mai gros ca eu am forma, dar nu sunt grosi si nu arata prea frumos, dar si umarul sa fie mai mare

niste sfaturi probabil:

de exemplu dati-mi niste exercitii bune poate si cu videoclip dar sa fie alese! accept si in engleza ca o cunosc foarte bine!

si vreau si pentru piept mare, dar sa ajute.

preferabil acasa, nu imi place sa ma duc la sala.

imi place forma mea abdominala dar mai am de lucru, dar am observat ca nu mai ard in timp ce lucrez cu abdomenul, as dori niste exercitii bune pentru abdomen dar fara abdomene pentru ca abdomenele nu prea ma ajuta

multumesc mult funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, te ajuta in timpul antrenamentului.

Si ma, ideea e SA NU POTI peste 8 repetari, nu sa poti tu o gramada si sa te opresti la 8.

POTI PESTE 8 repetari => maresti greutatea.

14 răspunsuri:
| ChristianS a răspuns (pentru angemon500):

Astia nu stiu cam nimic laughing)))
nu vreau sa imi trimiti link apropo

| Vlad_Vladutz_1994 a răspuns:

Daca vrei sa ajungi cum ai spus tu trebuie sa tragi de sala dimineata si seara nu baga steroizi sau alte porcarii nu te ajuta doar iti va face rau ascultama si in 5 luni e mult mai mult decat vrei tu

| ChristianS a răspuns (pentru Vlad_Vladutz_1994):

Chiar defel nu-mi place sala
am niste gantere acasa de 5-10 kg si o bara destul de buna
+ ca costa bani lunar
macar de miai da o informatie, adica stiu ca conteaza tare mult sa mananci sanatos si in cantitati mari!
de exp de miai da o alimentatie sanatoasa si care sunt cela mai bune ore in care sa ma antrenez, ceva de genu happy
multumesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vlad_Vladutz_1994):

Sala dimineata? Dimineta esti in STARE CATABOLICA, adica e CEL MAI PROST moment sa te antrenezi!

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| ChristianS a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca stii asa multe, ajuta-ma si pe mine, nu comenta degeaba!
apropo am uitat sa zic ca am 13 ani
multumesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianS):

Ce antrenament faci? ce alimentatie ai?

si ce obiective ai? ( masa musculara, slabire/definire, rezistenta )

| ChristianS a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai nu sunt specialist
haide sa zicem asa
1. alimentatia: mananc cam 2 mese pe zi nu tare regulat, uneori 3, nu mananc prostii doar poate 2/7 ori pe saptamana
2. masa musculara: nu stiu cum pot sa iti zic dar sunt mandru de progres
ca sa iti fie mai usor pentru chiar am nevoie de acest lucru am sa masor mai intai masa muscula de la biceps si triceps marimea
cand incordez bicepsul si tricepsul e de 12 cm doar masa musculara
cand nu incordez e de 9 cm din nou doar masa musculara
la restul nu prea stiu ce sa zic
la rezistenta nu stiu ce vrei sa zici dar haide sa zicem ca ridacrea ganterei pentru biceps adica de la mana la cot, mu prea stiu cum se numesc imi pare rau pai de gantera de 5 kg fac vreo 100 la amandoua maini
oricum eu nu fac prea multe pentru ca stiu ca nu ajuta zic numai cam cate pot face
cred ca slabire ai vrut sa zici punctul meu slab nu stiu ce ai vrut sa zici
dar oricum pai e radicarea ganterelor orizontal cu tot bratul si umarul
sper ca ai inteles ce ai vrut sa zici
nu stiu daca detaliile astea le vroiai

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianS):

Pentru masa musculara mananci 5 mese pe zi, 2 mese pe zi mananca o DOMNISOARA SLABANOAGA.

12 cm = nimic, muschi adevarati sunt dupa 40.

100 de repetari pe mana = PIERDERE DE VREME, faci MAXIM 8 repetari ( poti peste 8, maresti greutatea ).

Si cu gantere nu pui muschi, muschi pui cu tractiuni cu greutati legate de tine, flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), genuflexiuni cu haltera pe umeri, indreptari cu haltera, presa militara, impins cu haltera din orizontal.

Cu alea pui muschi, nu cu "ridicari" cu gantere amarate de 5 kg.

| ChristianS a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu am zis ca fac 100 repetari, am zis ca pot face 100 repetari
eu fac vreo 15 de vreo 3 ori
5 mese pe zi laughing n-am nici macar timp sa mananc asa mult
debea ca 3 mese pe zi am timp, dar 5 chiar nu pot!

| ChristianS a răspuns (pentru Cosmin86):

Motivarea prin muzica ma ajuta?

| ChristianS a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai cumva skype? ca sa vorbim mai mult
ca vorbim 1 data pe zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianS):

Messenger

| ChristianS a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu am messenger. dar o sa imi faci maine si a sa iti trimit un mesaj privat

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChristianS):

Da, te ajuta in timpul antrenamentului.

Si ma, ideea e SA NU POTI peste 8 repetari, nu sa poti tu o gramada si sa te opresti la 8.

POTI PESTE 8 repetari => maresti greutatea.