| Christyan a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru! In fiecare seara ma culc la ora 12-12:30,stau la calculator pana atunci. Ma pun sa dorm, dorm foarte bine si tot timpul ma trezesc la 11-11:30,insa ma trezesc mort de somn, ma simt foarte obosit si totusi dorm aproape 12 ore. Va rog spuneti-mi care ar putea fi cauza, mai e putin si incepe scoala si ce o sa ma fac atunci. O sa ma culc mai devreme dar daca ma simt la fel de obosit. Ce sa fac sa nu ma mai simt obosit dupa ce ma trezesc. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dormi prea mult si e normal sa te simti molesit. In plus, este foarte nesanatos obiceiul de a sta seara tarziu la calculator. Regula este ca in ultimele doua ore inainte de culcare sa nu-l folosesti. daca cumva dormi in camera cu calculatorul, e bine sa-l inchizi chioar cu 4-5 ore inainte sa te culci si sa aerisesti foarte foarte bine.
In plus, este posibil sa nu faci destul efort fizic, fii atent sa ai macar 8 ore de activitate fizica pe zi.

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Dupa programul tau e normal.
Singura solutie e sa te trezesti pe la 7-8 iti pui ceasul si te trezesti te speli pe fata cu apa rece si iesi putin afara sa te dezmeticesti, daca te trezesti mai devreme normal ca te culci si mai devreme si vei vedea ca dupa cateva zile te vei obisnui cu acest program.

| Gefox a răspuns:

Nu esti singurul. Si eu ma gandesc ce voi face cand va incepe scoala. Eu ma trezesc obosita cand ma culc la ora 4:00 dar nu cred a este mare diferenta. Chiar daca te simti si dupa ce te trezesti obosit, acest fapt datoreaza calculatorului.

| maria33 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema insa o prietena mi-a recomandat sa beau in fiecare seara o cana de ceai calmant. De ce? Pentru ca in ziua de azi atat copii cat si adultii sunt foarte stresati, chair uneori de lucruri marunte fara sa ne dam seama. Ceaiul te calmeaza si iti face somnul mai linistit si mai eficient. + este foarte ieftin

http://www.leaculverde.ro/......lafar.html

| Maria_Lapusan_1999 a răspuns:

Poti incerca sa te culci mai devremehappy