| Adrian1555 a întrebat:

Salut TPU
Eu port ochelari de mic
Dar acum vreau imi pun lentile de contact
Ideea este ca am cilindrul de -4.50 ceva de genu’, se pot face lentile de contact cu un asa cilindru?
Vreau decat raspunsuri concrete nu orice parere, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Buna, si eu port lentile contact de foarte multi ani, am astigmatism miopic.
Din cate stiu la lentilele torice cilindrul este pana la -2.75 max.
Intreaba medicul daca exista ceva pentru tine, poate s-or face la comanda cu cilindrul de -4.50

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Caracterul sferic este tot cu minus, ori cu plus!? lasa fitele! nu sunt lentle de contact cilindrice, pentru ca nu poti pozitiona corect axa de cilindru.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Buna! Intra pe www.lensa.ro. E cel mai bun site si ieftin ( Dorian, Ruby, Velea, Antonia, Delia achizitioneaza de aici..gasesti poze cu ei pe site. )
Port lentile colorste de 3 ani, iar in fiecare an cand le-am schimbat am fost multumita! Ieftin si bun! P.s: cand adaugi in cos, te intreaba dioptriile si diametrul.

| SantalPorcocale a răspuns:

Gasesti aici tot felul de lentile si dupa ce ai selectat una care ti se pare misto ai acolo sa selectezi dioptriile ( unele au -4.50 altele nu ). Si mai jos vezi poze reale ale clientilor, cum arata lentila respectiva.

https://www.pinkyparadise.com

Stiu ca arata de fete site-ul si chestii de genu, de aici si-a comandat si prietena mea de multe ori si lentilele is de calitate doar ca ia cam o luna pana sa ajunga dar partea buna ii ca ai din ce alege. De aici oricum am mai vazut ca si-au luat si baieti.