| ellenutzza a întrebat:

Port ochelari de la 4 ani si m`am cam saturat de ei, cu toate ca majoritatea imi spun ca imi sta mult mai bine cu ei decat fara, insa eu vreau o schimbare. as vrea sa imi pun lentile de contact numai ca treaba la mine e putin cam complicata...am si astigmatism si miopie si dioptriile destul de mari, adica -7, 25 la dreptul si -4.50 la stangul. nu stiu sigur daca exista lentile de contact in cazul meu, adica ma gandesc ca am prea multe "chestii nasoale" in legatura cu ochii. voiam sa stiu daca stiti ceva in legatura cu lentilele de contact si daca as putea sa`mi pun. eu voi merge la control in mai la buc( st din craiova) si nu mai am rabdare pana atunci. va pup si multumesc:**

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Depinde de fiecare organism, unii le tolereaza, altii nu! Stiu ca iti este greu (si eu port de la 7ani ochelari, acum am 45ani). Trebuie vazut daca poti face un transplant de cornee la ochiul cu dioptria de -7, 25. Lentile de contact, exista, pentru astigmatism sunt cele cilindrice dar poti gasi acum lentile din plastic (mai usoare )cat si rame din titan+plastic care sunt usoare si estetice!

3 răspunsuri:
| Andrei_6051 a răspuns:

Depinde ce vrei cu adevarat. am gasit un site care ti-l recomand si tie... si poate ai sa vezi si tu clar fara ochelari sau lentile www.renuntalaochelari.com

| Bloo2 a răspuns:

Lentilele sunt naspa...schimbati rama sau ochelarii cu totul.big grin

| mihaelutzamy a răspuns:

Deci daca ti se spune ca iti sta mai bine cu ochelari decat fara, asculta ce ti se spune. Am si eu o colega care are ochelari si fara ei arata foarte da foarte urat.Pastreaza-i sau fa schimbarea.Eu nu ma pricep la ochelari, lentile, etc.