| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut TPU! Ieri am fost la sintetic, am alergat destul de mult, am făcut o pauza micuța, apoi am început din nou. Am simtit brusc o durere destul de puternica în partea de jos din dreapta abdomenului. durerea se intensifica la alergare. a durat cam 15-20 minute durerea. Acum, a doua zi simt balonata zona aia, și putina, putina durere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Nu e nici o problemă. Stai liniștit!

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Lasă fumatul. Rahaturile și prostile alea va distruge și va aduce un halul ăla și va bateți joc de sănătatea voastră din cauza la țigările și șisha și alte rahaturi și prosti. Dacă te lași de fumat ai sa vezi ca nu mai ai nimic și sa vezi ce bine o sa fi.

| MotoBlitz a răspuns:

E normal tipule, așa se întâmplă tuturor, chiar și celor care s-au antrenat înainte de alergat. Tot ce trebuie să faci este să iei o pauză. Să nu te iei după google, că ăla îți zice că ai colon iritat, ca ai mușchiul rupt, ca ai apendicită și într-un final vezi că îți spune că ești pe moarte. Este foarte bine că alergi, dar încearcă să faci la început niște exerciții basic și stai liniștit că nu ai nimic. Îți zic din proprie experiență. I-a o pauză și totul o să fie bine. Seară frumoasă!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru MotoBlitz):

Exact la apendicita m-a dus și pe mine gandul

| MotoBlitz a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu ai nimic frate, stai liniștit!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru MotoBlitz):

însă simt ca "misca" ceva, simt o greutate, o durere usoara, am fost azi sa ma plimb, pe jos, ușor, și nu am avut probleme, ori nu am băgat în seama

| MotoBlitz a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Ți-am spus, i-a o pauză. Nu are ce să te îngrijoreze că apendicita nu are nicio treabă și nici ruptură musculară nu este cazul, in cel mai rău caz ai o întindere musculară care apare la 70% din oamenii care fac mișcare deoarece fie aleargă prea mult (exact că în cazul tau), fie nu fac antrenament înainte sau pur și simplu nu au mai alergat de mult cum mi s-a întâmplat mie. Așa că i-a o pauză de 2-3 zile și nu te mai gândi că îți faci gânduri negative degeaba. Salut!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru MotoBlitz):

Dacă ma doare foarte puțin și îmi simt balonata zona de mai sus de vezica, poate indica ceva? sau tot datorita alergatului

| MotoBlitz a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Mai sus de vezică este intestinul gros, dacă ai ceva la el, nu puteai să mănânci, mureai de durerea de burtă, nu puteai să faci la wc, făceai sânge te durea burta rău de tot 24/24. Nu ai nimic. De ce îți tot faci probleme? Te asigur că nu ai nimic. Fă o pauză de 2-3 zile și îți va trece. Stai liniștit, așa am pățit și eu