| clark41 a întrebat:

Ieri doctorul mi-a spus ca am o entorsa serioasa la glezna si am piciorul stang in ghips.
Am primit 10 zile ghips de pat, iar dupa cateva saptamani sau luni de ghips normal.
Intrebarea mea e ce pozitii am voie cu ghipsul acesta, cum ma pot duce la wc...mi-e foarte greu.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru fiul meu am luat in chirie de la o fundatie( care se ocupa de pers.cu handicap locomotor) doua carje de brate pentru deplasare prin casa---fara a pune piciorul pe podea, cu ajutorul acestora s-a putut deplasa.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Suna ciudat si nu o sa fie prea greu decat la inceput, o sa porti un pantof mai mare.O sa afli singur niste pozitii...SUNA ASA CIUDAT laughing...O sa afli niste pozitii in care o sa te simti mai bine si mai comod.Nu le putem spunem noi, o sa le afli tu.Bafta si sper sa te acomodezi cu ghipsul si sa te faci bine cat mai repede! happy

| Clubăreală a răspuns:

Depinde ce grad este entorsa, daca ai avut eversiune sau inversiune, doar doctorul iti poate spune. Daca ti-a dat 10 zile poate fi gradul 1, doar intindere. Eu am avut gradul 3 si crede-ma..ca a durut. Si incearca sa pasesti cat poti, sa mergi cat poti, sa fie o durere suportabila.

| FlorinBulgaru a răspuns:

Coincidență, să nu te simți singur, și eu am piciorul în ghips, tot stâng, pentru deplasarea fibulei de la genunchi, în fine, am primit și eu o lună de stat cu el în ghips, însă eu nu pot să-l îndrept deci îl am cam îndoit, tot cu cârje mă deplasez, doctorul trebuie să-ți spună pozițiile, și mie mi-a explicat în toate situațiile. Mult noroc.

| Magdalena9 a răspuns:

Ar fi trebuit sa-ti spuna doctorul cum ai voie sa-ti tii piciorul, dar na..eu stiu ca nu trebuie sa-l pui in pamant, sa stai cu el in sus pentru a-ti circula sangele. Daca vrei sa te misti va trebui sa sari intr-un picior sa-ti iei un cadru pentru a te ajuta sa mergi. Sper ca te-am ajutat!happy