| sammyr a întrebat:

Salut TPU. Ieri m-a intepat o albina de pleoapa si acum am ochiul umflat de abia mai pot sa vad. Am mai patit aceeasi chestie cand eram mic. Cum pot sa scap de unflatura asta ca e foarte emervamta va rog fara mistouri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Du-te la farmacie si i-a un antihistaminic, alerid, 2-3 pastile sunt de ajuns, vei reduce umflatura considerabil! iei una pe zi.
Sa ai o zi buna! a si inca ceva sa nu pui comprese reci ca o sa racesti la cap laughing sunt sigur ca majoritatea de pe TPU asa or sa-ti zica sa-ti pui ceva rece! si pe deasupra o sa te doara si ochiu!

9 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Pf...periculoasa zona. Pune-ti o compresa cu gheata pe pleoapa si tine-o asa cateva ore, sa se mai desumfle.Cel mai bine ar fi sa te duci la medic sa iti prescrie ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la farmacie si i-a un antihistaminic, alerid, 2-3 pastile sunt de ajuns, vei reduce umflatura considerabil! iei una pe zi.

| SMarius a răspuns:

Naspa...mai bine mergi la urgenta.am patit-o si eu, iti da o injectie si scapi de riscul de a face soc anafilactic, care e foarte periculos!

| sammyr explică (pentru SMarius):

M-am dus la farmacie si am luat o crema sa dau la umflatura si mi-a dat doua pastile daca nu imi trece ma duc la urgente sad

| Azµre a răspuns (pentru sammyr):

La urgente or sa-ti faca hidrocortizon hemisuccinat, acelasi lucru in antihistaminic doar ca o sa fie injectabil. Eu stiu ca am facut ani la rand asa ceva.

| xXSpikeXx a răspuns:

Sal....ma intepata si pe mine odata o albina de picior s-a umflat si am stat asa vreo 2-3 saptamani cu picioru umflat m-am frecat cu sare nimic si m-am dus la doctor mi-a facut o injectie si sa desumflat.

| Anemona102 a răspuns:

Iti pui un pansamet cu apa rece sare si marar..ar trebui sa treaca in doua zile.

| xxAdinaxx a răspuns:

Eu cand ma inteapa o albina m-am dau cu apa rece si sare.