| alexandruvio a întrebat:

Ieri m-am intepat intr-o sticla,rana este foarte mica, dar sunt speriat,deoarece am auzit ca pot face tetanos, insa am facut un vaccin in clasa a 8a in decembrie anul trecut, ce fel de vaccin era acela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Salut!
De regula tetanos faci atunci cand te tai sau te intepi in fiare ruginite. Daca nu ai resturi de sticla ramase in rana si daca te-ai spalat si dezinfectat bine (cu alcool sau cu tinctura de iod), va trece repede.La sfarsitul clasei a opta ai facut vaccin anti-poliomielita.Nu are legatura cu ranile.

2 răspunsuri:
| SMSK8Crew a răspuns:

Daca ai eliminat bucata de sticla si ai facut sa iasa din sange si ai dezinfectat, nu o sa ai nimic. Eu am calcat in cuie cu rugina si am scos sangele si am dezinfectat, nu am nimic.

| Rotaru_Corina_1980 a răspuns:

Vaccinarea BCG (împotriva tuberculozei)

Profilaxia primară a tuberculozei (TBC) se face prin vaccinare cu bacilul Calmette Guerin (BCG), Mycobacterium bovis viu, atenuat. Eficienta vaccinului este controversata. Rata de protecţie în diferite ţări ale lumii, variază de la 0 la 80 %, în funcţie de prevalenţa bolii şi de eficacitatea vaccinării. În unele ţări, de ex. în SUA, nu se foloseşte vaccinarea BCG de rutină, datorită scăderii numărului cazurilor de tuberculoză si din cauza reacţiilor adverse, care pot fi grave.Vaccinul BCG se administrează în doză unică, intradermic, în regiunea deltoidiană, nou născuţilor cu greutatea la naştere mai mare de 2500 grame, între vârsta de 2-7 zile şi 2 luni. În clasa a VIII-a (la vârsta de 13-14 ani) se administrează o nouă doză de vaccin BCG, numai dacă rezultatul testării IDR la tuberculină este negativ (sub 9 mm). Injecţia este foarte dureroasă.
Eu zic sa te dai cu dezifectant sunt dictir asa ca faci ce zic ok.