| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Ieri mi-a cazut o geana si mi-a intrat in ochi.Si era fix la margine de tot, acolo langa nas, unde apare chestia aia dupa ce te trezesti.Si am bagat degetul si am reusit sa scot ceva.Pe deget aveam o geana si pe ochi nu mai vedeam nimic.Dar de ieri,uneori ma jeneaza in zona aia.
E posibil,sa imi fi cazut alta geana, iar cea pe care incercam sa o scot, am impins-o din greseala si a intrat aici (https://imgur.com/Pddejga)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te-ai iritat in timp ce ai încercat să o îndepărtezi. E o zonă sensibilă, de aceea a rămas încă senzatia de disconfort. Altădată, te duci la chiuvetă, iei apă călduță în căușul palmei (adâncind palma) și ții ochiul in palmă, in timp ce faci câteva mișcări repetitive, de închis-deschis. Imediat după, vei simți puțină jenă de la presiunea apei, dar va dispărea in maxim 15 min.

| MarioADV a răspuns (pentru floresdemayo):

Deci nu sunt sanse sa imi fi intrat acolo geana?

| floresdemayo a răspuns (pentru MarioADV):

Nu mori!
Ți-am zis și ce să faci, dar tu le ții pe ale tale.

| MarioADV a răspuns (pentru floresdemayo):

Doar am intrebat daca e posibil.Nu am zis ca mi-a intrat sigur.

| floresdemayo a răspuns (pentru MarioADV):

Poate că ai avut, poate că nu a fost vorba de nicio geană. E posibil ca geana pe care ai scos-o să se fi desprins in momentul in care "zgândăreai" cu degetele zona oculară si ți-ai iritat zona. Chiar și o particulă de praf poate crea disconfort, dacă iti intră in ochi.

| raMLesS a răspuns (pentru floresdemayo):

Asa e!

6 răspunsuri:
| MarioADV a răspuns:

Sau ma jeneaza din cauza ca am frecat mult partea aia cand am incercat sa o scot? Desi nu prea cred.